By El Greco - Sotheby's London, 03 Juli 2013, lot 19, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27833118

Hiszpania: Rodzina dominikańska obchodzi święto swojego założyciela

Rodzina dominikańska w Hiszpanii uroczyście obchodzi święto swojego założyciela. Św. Dominik jest patronem wielu miejscowości w kraju i w Ameryce Łacińskiej.

W Madrycie główne uroczystości ku czci św. Dominika odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Atocha oraz w parafii św. Piotra Męczennika. W Caleruega, rodzinnej miejscowości założyciela dominikanów, święto patronalne trwa przez trzy dni. Dzisiaj zakończyła je uroczysta procesja z piękną figurą św. Dominika. Rodzina dominikańska w sposób szczególny modliła się w intencjach ostatniej kapituły generalnej, podczas której został wybrany nowy generał o. Gerard Francesco Timoner.

W Hiszpanii istnieją obecnie dwie jednostki zakonu, które powstały w wyniku restrukturyzacji w 2016 r.: Prowincja Hispania oraz Wikariat Rosario. Do pierwszej należy 380 zakonników, którzy żyją w 35 wspólnotach. Z kolei Wikariat tworzy 80 dominikanów pracujących w 8 wspólnotach. Ponadto hiszpańscy dominikanie są obecni m. in. w Peru, Wenezueli i na Kubie.

Kult św. Dominika jest bardzo popularny w Ameryce Łacińskiej. Świadczy on o wkładzie dominikanów w ewangelizację i rozwój tego kontynentu, jak również o obronie miejscowej ludności przed wyzyskiem przez hiszpańskich kolonizatorów. Od imienia założyciela dominikanów bierze swoją nazwę Republika Dominikańska i jej stolica Santo Domingo. Choć oficjalnym patronem Managuy, stolicy Nikaragui, jest św. Jakub, to jednak nieoficjalnym i niezwykle popularnym jest św. Dominik. Uroczystości patronalne trwają aż przez dziesięć dni. W 1885 r. w podstołecznej miejscowości Las Sierritas Vicente Aburto znalazł obraz św. Dominika. Od tego czasu pierwszego sierpnia z miejscowego kościoła wyrusza procesja do centrum Managuy z obrazem, który pozostaje w stolicy aż do 10 sierpnia. Tego dnia wraca do Las Sierritas. W procesji za każdym razem biorą udział tysiące osób z całego kraju.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj