Reakcje księży biskupów po ogłoszeniu Republiki Katalonii

Po ogłoszeniu Republiki Katalonii przez tamtejszy parlament, hiszpański rząd przejął bezpośrednią kontrolę nad tym regionem i odwołał kataloński rząd na czele z Carlesem Puigdemontem. W Madrycie i innych miastach wyszły w sobotę manifestacji w obronie jedności kraju. Także księża biskupi apelują o jedność i unikanie konfrontacji.

Przewodniczący Episkopatu ks. kard. Ricardo Blázquez wyraził swoje poparcie dla zachowania konstytucyjnego porządku w Hiszpanii, który został naruszony przez piątkowe  wydarzenia w Katalonii.

„Deklaracja niepodległości, jaka miała miejsce wczoraj w Katalonii napełnia smutkiem” – podkreślił ks. kard. Blázquez.

„Moje serce płacze. Jako pasterz Barcelony podzielam ból i cierpienie ludzi” – powiedział ks. kard. Juan José Omella.

„Po dwóch latach pobytu w Barcelonie mogę powiedzieć, że głęboko kocham Barcelonę i Katalonię – są to wspaniali ludzie. I kocham także Hiszpanię, jak również Europę, do której należymy. Pragnę i proszę Pana, aby pomógł nam uniknąć konfrontacji, a budować przyszłość w pokoju” – powiedział ks. kard. Omella.

Do modlitwy o pokój i jedność zachęca ksiądz biskup polowy Juan del Río: “Jedność stoi ponad konfliktem. Módlcie się o pokój”. Z kolei sekretarz Episkopatu ks. José María Gil Tamayo podkreśla, że “uszanowanie państwa prawa oraz konstytucji gwarantuje nasze pokojowe współżycie”.

Rząd ogłosił wybory w Katalonii na 21 grudnia. Separatyści już zapowiedzieli, że je zbojkotują. Wzywają też do stawiania biernego oporu wobec działań rządu.

o. Marek Raczkiewicz/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl