fot. PAP/EPA

W Hiszpanii przeszedł marsz “Zero aborcji. Życie bez cięć”

Już po raz czwarty ulicami hiszpańskich miast przeszedł “Marsz na rzecz życia”. W tym roku nosil hasło “Zero aborcji. Życie bez cięć” (Por el aborto cero. Por una vida sin recortes). Marsz został zorganizowany przez platformy HazteOir i Prawo do Życia.

Dwa lata temu rządząca obecnie Partia Ludowa (Partido Popular) obiecała w swoim programie wyborczym, że będzie chronić życie nienarodzonych.  Tymczasem pomimo posiadanej większości w parlamencie nadal obowiązuje polemiczna ustawa (przyjęta przez premiera Zapatero), która uznaje aborcję za prawo kobiety i pozbawia wszelkiej ochrony poczęte życie – przypominają organizatorzy manifestacji.

Wkrótce będzie znany rządowy projekt reformy ustawy o tzw. aborcji, który już budzi gwałtowne reakcje środowisk lewicowo-liberalnych.

– Jest to ważny moment. Po raz pierwszy hiszpańskie społeczeństwo będzie miało możliwość wycofania ustawy o tzw. aborcji. Byłoby to precedensem w ochronie życia w Europie, który będzie można naśladować – mówi Ignacio Arsuaga, przewodniczący HazteOir.

W Madrycie marsz rozpoczął się w południe i pomimo chłodu, przebiegł w klimacie radosnym i świątecznym. Uczestnicy mogli wysłuchać świadectw kobiet, które dokonały tzw. aborcji. Na zakończenie został odczytany manifest, w którym obrońcy życia domagają się od rządu premiera Rajoya, by zniósł ustawę o tzw. aborcji i podjął kroki, aby skutecznie poprzeć macierzyństwo i rodzinę.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj