fot. Monika Bilska

Dr Z. Kuźmiuk: Rada Polityki Pieniężnej dała wyraźny sygnał, że jest zainteresowana nie tylko zmniejszaniem inflacji, ale także wsparciem dla gospodarki

Proces obniżania stóp procentowych zaczął się już miesiąc temu (…). Wtedy Rada Polityki Pieniężnej była krytykowana, że obniżka jest zbyt gwałtowna, ale mieliśmy po niej informację Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącą cen we wrześniu i okazało się, iż inflacja obniżyła się o blisko dwa procent. W sumie przez siedem miesięcy inflacja obniżyła się z 18,4 proc. do 8.2 procent. To jest bardzo duży spadek, który pokazuje, że Narodowy Bank Polski umiejętnie prowadzi politykę monetarną. Oczywiście poziom 8,2 proc. jest ciągle zbyt wysoki. Przyzwyczailiśmy się do inflacji w wysokości około 2,5 procent i to ją uznajemy za normalne zjawisko w gospodarce rynkowej (…). Rada Polityki Pieniężnej dała wyraźny sygnał, że jest zainteresowana nie tylko zmniejszaniem inflacji, ale także wsparciem dla gospodarki – mówił dr Zbigniew Kuźmiuk, poseł do Parlamentu Europejskiego, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na kolejną obniżkę stóp procentowych. Mają one spaść o 25 punktów bazowych. Dzięki kolejnej obniżce stóp procentowych osoby posiadające kredyty będą płacić niższe raty. Dodatkowo spadek odbije się pozytywnie na polskiej gospodarce.

Proces obniżania stóp procentowych zaczął się już miesiąc temu, spadek stóp był większy o 75 punktów bazowych. Wtedy Rada Polityki Pieniężnej była krytykowana, że obniżka jest zbyt gwałtowna, ale mieliśmy po niej informację Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącą cen we wrześniu i okazało się, iż inflacja obniżyła się o blisko dwa procent. W sumie przez siedem miesięcy inflacja obniżyła się z 18,4 proc. do 8.2 procent. To jest bardzo duży spadek, który pokazuje, że Narodowy Bank Polski umiejętnie prowadzi politykę monetarną. Oczywiście poziom 8,2 proc. jest ciągle zbyt wysoki. Przyzwyczailiśmy się do inflacji w wysokości około 2,5 procent i to ją uznajemy za normalne zjawisko w gospodarce rynkowej, więc ceny są ciągle podwyższone, ale jeszcze nie ustały wszystkie szoki wewnętrzne. Chodzi tutaj o ceny paliw i ceny na rynku surowców rolnych. Rada Polityki Pieniężnej dała wyraźny sygnał, że jest zainteresowana nie tylko zmniejszaniem inflacji, ale także wsparciem dla gospodarki, bo nie ulega wątpliwości, że wysokie stopy procentowe spowodowały zahamowania i zmniejszenie aktywności gospodarczej. Dwie obniżki stóp procentowych to sygnał dla gospodarki, że rozpoczął się cykl obniżania stóp i w związku z tym Radzie Polityki Pieniężnej zależy na aktywności gospodarczej. Myślę, że już za parę miesięcy będziemy widzieć pozytywne rezultaty gospodarcze związane z obniżką stóp – powiedział dr Zbigniew Kuźmiuk.

W związku z decyzją Rady Polityki Pieniężnej banki powinny zacząć obniżać oprocentowanie kredytów. Może to jednak chwilę potrwać, ponieważ to właśnie oprocentowanie jest głównym zarobkiem dla banków.

Banki powinny błyskawicznie reagować, ale powiedzmy sobie szczerze, banki skłonne są do szybszego podnoszenia stóp procentowych, kiedy stopy Banku Centralnego rosną, a wolniejszego obniżania stóp procentowych. Niestety, w bankowości jest tak, że na oprocentowanych banki zarabiają, a w związku z tym ten proces jest wolniejszy, ale jest on nieuchronny. Adam Glapiński, komentując decyzję Rady Polityki Pieniężnej, powiedział wyraźnie, że Narodowy Bank Polski wszedł w cykl obniżek stóp, w związku z tym zapewne po każdym posiedzeniu będziemy się dowiadywać, iż stopy są obniżane, w sytuacji kiedy inflacja będzie spadać. Zakłada się, że na koniec tego roku, czyli po grudniu, inflacja może wynosić około sześć procent – wyjaśnił ekonomista.

W środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata pt. „Potrzeba szybkiego przyjęcia paktu ws. azylu i migracji”.  Ze strony opozycji było to kolejne uderzenie w polską politykę. Wszystko po to, aby zachwiać sytuacją wewnętrzną tuż przed wyborami parlamentarnymi.

W Parlamencie Europejskim odbyły się dwie debaty. Jedna z nich dotyczyła tzw. afery wizowej, a druga spraw związanych z paktem migracyjnym. Od jakiegoś czasu obowiązuje ustalenie Konferencji Przewodniczących, że na sześć tygodni przed wyborami w jakimkolwiek kraju członkowskim nie organizuje się debat dotyczących tego kraju. Ta reguła była do tej pory przestrzegana. Niestety, w przypadku Polski ze względu na presję europosłów Platformy Obywatelskiej i Lewicy taką debatę zorganizowano. Część posłów zza granicy wyraźnie mówiła, że skoro Konferencja Przewodniczących łamie podjęte przez siebie wcześniej ustalenia, to znaczy, że jest to próba otwartej ingerencji w proces wyborczy w Polsce. Europosłowie PO i Lewicy atakowali Polskę, natomiast wielu posłów zza granicy bronili Polski, mówiąc, że jest tym krajem, który rzetelnie pilnuje granicy (…). Mam nadzieję, że ta debata była obserwowana przez Polaków i wyciągną oni z tego właściwe wnioski – oznajmił poseł do Parlamentu Europejskiego.

Dr Zbigniew Kuźmiuk wyjaśnił, na czym polega nielegalna migracja do krajów Europy. Dodał także, że udział w październikowym referendum jest jedyną możliwością, aby sprzeciwić się polityce migracyjnej Unii Europejskiej.

– Są sytuacje, kiedy ludziom trzeba pomóc, ale z tego, co pisze prasa, coraz częściej jest tak, że przemytnik, biorąc duże pieniądze, wsadza ludzi do jakiejś szalupy i nawet nie daje im kamizelek ratunkowych, ponieważ jak tylko odbiją od brzegu, wykonuje telefon na statek ratowniczy, informując, że płynie łódka, na której występuje zagrożenie zdrowia i życia. W takiej sytuacji statek podpływa, zabiera tych ludzi i nie wiezie ich z powrotem do Tunezji, tylko wiezie ich do Włoch, gdzie ci ludzie wychodzą na brzeg. Później mamy to, co widzimy w krajach Europy Zachodniej, czyli kompletny brak bezpieczeństwa i chaos. Nie chcemy dopuścić do tego także w Polsce, dlatego prosimy Polaków o udział w referendum, abyśmy pokazali, że niezależnie od tego, jakie rozwiązania prawne na poziomie Unii Europejskiej będą przyjmowane, to polskie społeczeństwo nie chce przyjmować nielegalnych migrantów – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl