fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk: Rolnicy są traktowani jak problem, a w rzeczywistości mogą być jego rozwiązaniem

Rolnicy są ciągle nękani przez administrację krajową i brukselską, jakby byli problemem, a oni mogą być rozwiązaniem problemu w kwestiach zapobiegania zmianom klimatycznym, utrzymywania bioróżnorodności, dostarczania dobrej żywności. Na to jednak potrzebne są dodatkowe pieniądze  – powiedział w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk.

W Parlamencie Europejskim trwa spór o praworządność w Polsce. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości dr Zbigniew Kuźmiuk w tym kontekście zauważył, że „tego rodzaju debaty osłabiają naszą pozycję w Unii Europejskiej”.

– Absolutnie to nie służy Polsce i wyzwaniom, które przed nami stoją. (…) Niestety, europosłowie z poszczególnych grup politycznych z innych krajów niż Polska, wypowiadający się w sprawie praworządności, mają obraz namalowany przez naszych europosłów. To jest obraz rzeczywiście przerażający. Tak naprawdę z ich wypowiedzi wynika, że strach jest jechać do Polski, bo mamy czołgi na ulicach, policja polityczna aresztuje przedstawicieli opozycji. Mniej więcej taki obraz naszego kraju wynika z debaty w Parlamencie Europejskim. (…) Tego rodzaju teksty są przyjmowane, ci ludzie biorą je zupełnie poważnie – powiedział gość Radia Maryja.

– Europosłowie z Polski mają świadomość, że tym postępowaniem szkodzą Polsce, ale i tak to robią – dodał.

W Strasburgu odbyła się kolejna debata nt. rolnictwa i strategii dostępu do żywności wysokiej jakości. Podczas spotkania komisarz Janusz Wojciechowski poruszył kwestie zmian, wśród których znalazło się m.in. ograniczenie stosowania chemicznych pestycydów, nawozów, antybiotyków, a także przestawienie produkcji na ekologiczne tory.

– Janusz Wojciechowski mówił o rzeczach trudnych dla rolnictwa europejskiego. Zbiegają się dwie strategie na zbliżającą się perspektywę finansową – z jednej strony zielony ład, czyli uczestnictwo rolnictwa w zapobieganiu zmianom klimatycznym, z drugiej ekologizacja rolnictwa, wynikająca ze strategii „od pola do stołu”. To było bardzo dobre wystąpienie – podkreślił dr Zbigniew Kuźmiuk.

Komisarz Janusz Wojciechowski jednoznacznie powiedział, że za dodatkowe obowiązki rolnicy powinni otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

– Bez tego nie są w stanie uczestniczyć w realizacji tych strategii. Podniósł również wątek godnościowy rolników. Oni są ciągle nękani przez administrację krajową i brukselską, jakby byli problemem, a oni mogą być rozwiązaniem problemu w kwestiach zapobiegania zmianom klimatycznym, utrzymywania bioróżnorodności, dostarczania dobrej żywności. Na to jednak potrzebne są dodatkowe pieniądze – wskazał polityk.  

Cała rozmowa z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj