fot. PAP/Rafał Guz

RPP ponownie obniżyła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego. Oznacza to, że osoby spłacające kredyty w złotych będą płaciły niższe raty.

Główny ekonomista banku PKO BP, Piotr Bujak, powiedział, że decyzja jest zgodna z prognozami większości ekonomistów. Jednocześnie przyznał, że jest to zaskoczenie dla uczestników rynków finansowych, którzy spodziewali się większej obniżki.

– To zaskoczenie na rynku znajduje odzwierciedlenie w umocnieniu złotego. Pierwsza reakcja rynkowa na decyzję Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych (ćwierć punktu procentowego) na październikowym posiedzeniu to umocnienie złotego, dlatego że przeważająca część uczestników rynku spodziewała się większego ruchu, podobnego do tego sprzed miesiąca – wskazał Piotr Bujak.

Miesiąc temu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy o trzy czwarte punktu procentowego. Piotr Bujak dodał, że w nadchodzących miesiącach Rada będzie kontynuowała cykl obniżek stóp procentowych.

Od czwartku podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego będzie wynosiła 5,75 procent.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl