fot. PAP/Marcin Gadomski

Wicemin. M. Małecki: Silny kraj to taki, który ma strategiczne sektory gospodarki w swoich rękach

Newralgiczne firmy z newralgicznych sektorów muszą być w polskich rękach, powinny być w dyspozycji polskiego państwa, bo bez tego nie moglibyśmy mówić o zapewnieniu bezpieczeństwa i o sprawnym funkcjonowaniu państwa na trudnych zakrętach historii, jakie mamy w ostatnich latach. Mówimy o dużych sprawach, jak bezpieczeństwo energetyczne – mówił w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki.

Jedno z pytań referendalnych, na które Polacy będą mogli odpowiedzieć 15 października, dotyczyć będzie wyprzedaży majątku narodowego.

– Silny kraj to jest taki, który ma strategiczne sektory gospodarki w swoich rękach. My jako środowisko Prawa i Sprawiedliwości mówiliśmy o tym od dawna. Newralgiczne firmy z newralgicznych sektorów muszą być w polskich rękach, powinny być w dyspozycji polskiego państwa, bo bez tego nie moglibyśmy mówić o zapewnieniu bezpieczeństwa i o sprawnym funkcjonowaniu państwa na trudnych zakrętach historii, jakie mamy w ostatnich latach. Mówimy o dużych sprawach, jak bezpieczeństwo energetyczne – zwrócił uwagę Maciej Małecki.

Wskazał, że bezpieczeństwo w wymiarze stałych dostaw surowców energetycznych zapewniają spółki takie jak Orlen czy PGE.

– To jest skala makro zapewniania bezpieczeństwa energetycznego, żeby w Polsce nie zabrakło energii. Tu całkowicie mamy inne podejście niż opozycja. (…) Te firmy powinny być polskie. Chcemy, żeby te firmy się rozwijały, żeby wygrywały z konkurencją i w Polsce, i za granicami kraju – zaznaczył wiceminister.

Tak właśnie czyni Orlen, który wykupuje stacje benzynowe w innych krajach regionu. Polski gigant multienergetyczny będzie m.in. trzecim graczem na austriackim rynku detalicznej sprzedaży paliw.

Bezpieczeństwo energetyczne realizowane jest także w mniejszej skali, m.in. poprzez gazyfikację Polski lokalnej.

– Doprowadzamy sieć gazową do miejsc, gdzie ludzie jeszcze nie mają podłączenia do sieci gazowej – oznajmił gość „Aktualności dnia”.

Wskazał, że rząd wspiera małe miejscowości w rozwoju.

– Prawo i Sprawiedliwość uruchomiło rekordowe pieniądze z polskiego budżetu na rozwój polskich miejscowości. Szkoły, przedszkola, drogi, sieci wodociągowe, hale sportowe – te inwestycje, wspierane przez rząd, mają na celu wyrównanie szans rozwoju, żeby ktoś, kto mieszka w małej miejscowości, miał takie same szanse jak ktoś, kto mieszka w dużej aglomeracji. Mówię o dojeździe do pracy, o dostępie do lekarza (…), mówię o warunkach do nauki dla dzieci, o szansach rozwoju dla młodzieży – mówił Maciej Małecki.

Wiceszef MAP zwrócił także uwagę, że rząd wspiera też ochronę zabytków w niewielkich miejscowościach.

– Mamy niezwykle bogatą kulturę, mamy piękne pamiątki po naszych przodkach, którzy przez 1050 lat budowali siłę Polski, siłę polskiej kultury. Taki był poziom tej kultury, że Niemcy, Rosjanie, nie potrafili tego zgnieść mimo zaborów, mimo straszliwej okupacji. Nie wykorzenili polskości, bo byliśmy zbudowani na wielu wiekach pięknej historii naszych przodków. Teraz kiedy patrzymy na mapę Polski, widzimy, że bardzo potrzebna była pomoc w przywróceniu blasku, a nieraz nawet w uratowaniu zabytków, które pozostawili nasi przodkowie – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Zabytki te to m.in. pięknie wykonane kościoły. Przez lata utrzymywane były one wyłącznie ze środków przekazywanych przez lokalną społeczność.

– Wiemy, że nawet najbardziej gorliwa mała parafia nie jest w stanie udźwignąć ciężaru wszystkich prac konserwatorskich. To są specjalistyczne drogie prace. Chcemy, żeby te zabytki ocalały, żebyśmy byli z nich dumni, żeby przeszły na kolejne pokolenia – podkreślił wiceminister.

Dlatego też rząd przeznaczył na ratowanie zabytków trzy miliardy złotych. Duża część z nich sfinansowała remonty kościołów.

– Możemy iść przez całą Polskę i widzieć pomniki kultury, które pomaga ratować polski rząd. Ale podkreślam – to jest dodatek do tego wielkiego dzieła, które przez lata trzymali na swoich barkach parafianie z tych miejscowości, wierni – mówił Maciej Małecki.

Zapewnił, że jeśli Zjednoczona Prawica wygra nadchodzące wybory, to program renowacji zabytków będzie kontynuowany.

– Podkreślamy bardzo mocno: Polska jest jedna. Polska ma rozwijać się sprawiedliwie. Prawo i Sprawiedliwość nikogo nie wyklucza. Prawo i Sprawiedliwość wspiera każdego, bo dla nas każdy jest w Polsce potrzebny i każdy ma czuć się tutaj bezpiecznie – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Ratowanie zabytków dotyczy także cmentarzy i miejsc pamięci związanych z walką i męczeństwem Polaków, co stanowi element polityki historycznej.

Całość rozmowy z wiceministrem Maciejem Małeckim jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl