fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

[TYLKO U NAS] Dr. Z. Kuźmiuk o ustawie 447: Będziemy się temu zdecydowanie przeciwstawiać

Dopóki władzę sprawuje rząd Zjednoczonej Prawicy, to ktokolwiek spoza naszych granic na żadne roszczenia nie może absolutnie liczyć – mówił na antenie Radia Maryja ekonomista dr Zbigniew Kuźmiuk. Poseł do Parlamentu Europejskiego w piątkowej audycji „Aktualności dnia” odniósł się w ten sposób do amerykańskiej ustawy 447.

Prezydent Donald Trump kontrowersyjną ustawę 447 podpisał w środę. Dotyczy ona restytucji mienia ofiar Holokaustu. Przepisy mówią jednak jedynie o mieniu żydowskim, pomijając np. polskie ofiary zbrodni niemieckich. Dr Zbigniew Kuźmiuk nie ukrywał, iż „sprawa jest poważna”. Niestety nie byliśmy w stanie przeciwdziałać temu, co zrobiły obydwie izby parlamentu amerykańskiego – powiedział.

– Przypomnę, że mimo sprzeciwów Polonii, to rozwiązanie zostało w obydwu izbach przyjęte jednogłośnie. W związku z tym prezydent Stanów Zjednoczonych nie miał wyjścia i musiał to rozwiązanie podpisać. Oczywiście, mógł je przez jakiś czas „mrozić”, ale stało się tak, jak się stało. Ustawa jest. Ona zobowiązuje rząd amerykański do przedstawiania corocznie Kongresowi informacji, jak postępuje w krajach całego świata, w tym – jak się domyślamy – krajach Europy Środkowo-Wschodniej, restytucja mienia żydowskiego – tłumaczył.

Jak zapewniał gość Radia Maryja, „stanowisko polskiego rządu w tej sprawie jest bardzo jasne”. Wyraził je dzisiaj szef MSZ Jacek Czaputowicz, który „ostro ustosunkował się do ustawy 447”.

– Wytknął jej bardzo poważną rozbieżność prawną. Ona różnicuje polskich obywateli – choć Polska nie jest wymieniona z nazwy, ale oczywiście domyślamy się, że dotyczy to również w dużej mierze naszego kraju – na Żydów i nie-Żydów. Ustawa upomina się o mienie Żydów, natomiast nie upomina się o mienie nie-Żydów. To jest bardzo poważna wada prawna amerykańskiego rozwiązania – wskazał.

– My oczywiście będziemy się temu zdecydowanie przeciwstawiać. Powiem bardzo twardo, choć nie jestem w polskim parlamencie ani w obecnym polskim rządzie, że dopóki władzę sprawuje rząd Zjednoczonej Prawicy, to ktokolwiek spoza naszych granic na żadne roszczenia nie może absolutnie liczyć – dodał.

Poseł do Parlamentu Europejskiego powiedział również, że „być może dopiero w następnej kadencji przyjmiemy ustawę reprywatyzacyjną, ale ona nie będzie odbiegała od tego, co zrobiliśmy w sprawie mienia zabużańskiego”.

– Zwracaliśmy tym, którzy zostawili tam mienie, ale tylko bezpośrednim spadkobiercom, do 20 proc. wartości mienia. Jeżeli wejdzie ustawa reprywatyzacyjna (…), to tylko o takiej reprywatyzacji, w odniesieniu do rzeczywistych spadkobierców, możemy mówić. O żadnym mieniu bezspadkowym nie będziemy w ogóle rozmawiać, nawet w sytuacji, gdy rząd USA będzie się w tej sprawie upominał. Musimy być stanowczy – akcentował dr Zbigniew Kuźmiuk.

Całą rozmowę z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem w piątkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać  [tutaj].

RIRM

drukuj