fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

[TYLKO U NAS] Z. Kuźmiuk: Wszystkie przedsięwzięcia z „Piątki Morawieckiego” udało się zrealizować. Wkrótce poznamy nowe plany rządu

Wszystkie przedsięwzięcia z „Piątki Morawieckiego” udało się zrealizować właśnie w 300 dni: przygotować nie tylko projekty ustaw, ale przeprowadzić je przez Parlament, uchwalić, a część już wprowadzić w życie. To wszystko jest przygotowaniem do kolejnych deklaracji, które zapewne w najbliższym czasie padną. Tym razem będą one zaadresowane do ludzi pracujących – wskazał dr Zbigniew Kuźmiuk, poseł do PE, podczas poniedziałkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedza w poniedziałek trzy regiony w ramach akcji „300 dni Piątki Morawieckiego”. Szef polskiego rządu chce zobaczyć, jak Polacy oceniają 5 propozycji, które zostały zapowiedziane na konwencji w ubiegłym roku, a które zostały już wdrożone w życie. Chodzi o tzw. mały ZUS, obniżenie podatku CIT do 9 proc., programy „Wyprawka Plus” i „Dostępność Plus” oraz fundusz dróg samorządowych, którego wartość sięgnie 6 mld zł. [czytaj więcej] 

– Deklaracja w tych sprawach padła niecały rok temu, a wszystkie te przedsięwzięcia udało się zrealizować właśnie w 300 dni: przygotować nie tylko projekty ustaw, ale przeprowadzić je przez Parlament, uchwalić, a jakąś część – tak jak „Wyprawka Plus”, obniżenie podatków czy składki ZUS – już wprowadzić w życie. Jeżeli chodzi o       drogi samorządowe i program „Dostępność Plus”, to są to programy wieloletnie, ale rozpoczęto już ich realizację, m.in. trwa już nabór wniosków na 2019 rok, jeżeli chodzi o modernizacje i inwestycje w drogi gminne – mówił dr Zbigniew Kuźmiuk.

Polityk zwrócił uwagę, iż rząd Zjednoczonej Prawicy nie tylko deklaruje podjęcie działań, ale także realizuje zapowiedziane przedsięwzięcia. Europoseł poinformował, że obecnie trwają ostatnie prace w Kancelarii Premiera RP i w Ministerstwie Finansów ws. nowych deklaracji – tym razem dla osób pracujących. Prezentacja kolejnych programów powinna odbyć się pod koniec bieżącego tygodnia.

– Co więcej, w tym przypadku jest to niezwykle sprawna realizacja, bo zamknęła się w niecałym okresie jednego roku. To wszystko jest przygotowaniem do kolejnych deklaracji, które zapewne w najbliższym czasie padną. Tym razem będą one zaadresowane do ludzi pracujących. Chodzi o to, by im także troszeczkę pomóc. Nie wiem, czy to będzie obniżenie stawek podatkowych czy podniesienie kwoty wolnej od podatku, bo te rzeczy nie są jeszcze upublicznione, ale w najbliższym czasie premier Morawiecki zapewne je zaprezentuje. To także są reformy szacowane na około 10 mld zł. Więcej zostało by w portfelach ludzi, którzy ciężko w Polsce pracują i do których ta dobra zmiana, jeżeli chodzi o jej skutki finansowe, niespecjalnie dotarła (…). Sytuacja międzynarodowa jest bardzo dynamiczna, ale jeśli nic się nie wydarzy, to poznamy plany pod koniec tego tygodnia. Trwają ostatnie prace w Kancelarii Premiera i w Ministerstwie Finansów. W najbliższym czasie kolejne pomysły programowe do kolejnych środowisk zostaną upublicznione – wskazał gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z posłem do PE dr. Zbigniewem Kuźmiukiem dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

drukuj