fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk o porozumieniu UE z Wielką Brytanią w sprawie brexitu: Z punktu widzenia polskiego interesu dobrze byłoby, żeby ta umowa była

Z punktu widzenia polskiego interesu dobrze byłoby, żeby ta umowa była, bo to jest obszerna umowa opisująca każdy fragment relacji pomiędzy Unią a Wielką Brytanią. Tam są przewidziane i opisane te relacje, i to, jak mają one wyglądać. Generalnie na ten proces dostosowawczy jest czas w zasadzie do końca 2020 roku – powiedział europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Dr Zbigniew Kuźmiuk wskazał, że do dzisiaj nie wiadomo, kiedy Wielka Brytania opuści Unię Europejską.

– Jesteśmy w bardzo ciekawym okresie, bo Wielka Brytania wynegocjowała porozumienie z Unią Europejską o jej wyjściu i tak naprawdę w tym pierwszym podejściu miało być tak, że ten dzień wyjścia został określony na noc z 29 na 30 marca, i właśnie dzisiaj mamy do czynienia z tym dniem. W międzyczasie, jak doskonale wiemy, doszło do złożenia przez Wielką Brytanię nowych propozycji. W związku z tym zaproponowano dwie nowe daty: 12 kwietnia i 22 maja – wskazał gość Radia Maryja.

Dzisiaj wieczorem dowiemy się jak zachował się ostatecznie brytyjski parlament – podkreślił europoseł.

– Jeśli okaże się, że rzeczywiście tę umowę przyjął – choć ta decyzja ma jeszcze nie mieć mocy wiążącej, to będzie to tylko przyjęcie umowy, a nie deklaracji politycznej – to wtedy tą datą wyjścia będzie 22 maja. Gdyby jednak dzisiaj parlamentowi brytyjskiemu nie udało się podjąć decyzji w tej sprawie, to wszystko wskazuje na to, że 12 kwietnia będziemy mieli do czynienia z tzw. twardym brexitem, czyli nieuporządkowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – stwierdził dr Zbigniew Kuźmiuk.

Wszystkie kraje Unii muszą się na to przygotować, bo nie wiadomo jaką decyzję Wielka Brytania podejmie – dodał gość „Aktualności dnia”.

– Z punktu widzenia polskiego interesu dobrze byłoby, żeby ta umowa była, bo to jest obszerna umowa opisująca każdy fragment relacji pomiędzy Unią a Wielką Brytanią. Tam są przewidziane i opisane te relacje i to, jak mają one wyglądać. Generalnie na ten proces dostosowawczy jest czas w zasadzie do końca 2020 roku. Co więcej, Wielka Brytania płaci jeszcze do końca 2020 roku składkę do unijnego budżetu i sankcjonuje prawa wszystkich obywateli Unii Europejskiej, którzy mieszkają na terenie Wielkiej Brytanii, a Unia Europejska sankcjonuje prawa Brytyjczyków mieszkających na terenie Unii – powiedział polityk.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem europosła dr. Zbigniewa Kuźmiuka mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj