[TYLKO U NAS] Dr Kuźmiuk: Nadwyżka w budżecie świadczy o dobrej kondycji finansów publicznych

Obecna nadwyżka w budżecie świadczy o bardzo dobrej kondycji finansów publicznych – ocenił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja europoseł i ekonomista dr Zbigniew Kuźmiuk. 9,5 mld zł – tyle wyniosła nadwyżka w budżecie państwa po czerwcu. Szacunek wykonania budżetu przedstawił resort finansów.

Dochody sięgnęły 182 mld zł. W okresie od stycznia do czerwca były wyższe o 5,3 mld zł w porównaniu z tym samym okresem 2017 r. 

Resort finansów wyjaśnia, że na dodatni bilans wpłynęły wyższe wpływy z podatku VAT i CIT, a to – jak tłumaczy ministerstwo – wynika z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz koniunktury gospodarczej.

Więcej o nadwyżce w budżecie można przeczytać [tutaj].

Wydatki z budżetu państwa wyniosły po czerwcu 172,5 mld zł., co stanowi 43,4 proc. planu. Procentowo to nieco mniej niż przed rokiem, co – jak wskazał europoseł Zbigniew Kuźmiuk – wynika z niższej dotacji przekazanej do ZUS-u.

Jeżeli chodzi o wydatki, to idą one zgodnie z upływem czasu. Są natomiast mniejsze, jeżeli chodzi o dotacje z ZUS-u, a dokładniej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Okazuje się, że sytuacja FUS jest lepsza niż zakładano, przede wszystkim z tego względu, że zmniejszają się rozmiary tzw. szarej strefy i coraz więcej pracowników zaczyna pracować w oparciu o umowy o pracę. Odprowadzane są od nich pełne składki – powiedział dr Kuźmiuk.

Z nieoficjalnych doniesień resortu finansów wynika, że kolejny miesiąc przyniesie spadek nadwyżki w budżecie. Analiza wydatków i dochodów państwa w lipcu ma wskazywać, że po siedmiu miesiącach nadwyżka stopnieje do zera. Europoseł Zbigniew Kuźmiuk ocenił, że należy z dystansem potraktować te prognozy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl