[TYLKO U NAS] Prof. Ryba: Obecna Komisja Europejska to najbardziej konfliktogenna komisja w historii – sama powinna podać się do dymisji

Wydaje się, że w najnowszej historii trudno znaleźć Komisję Europejską bardziej konfliktogenną, która doprowadziłaby np. do wyjścia jakiegoś kraju z Unii, a przecież tak się stało z Wielką Brytanią – powiedział w piątkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba i dodał, że KE powinna spojrzeć sobie w oczy i sama podać się do dymisji.

Premier Viktor Orban powiedział, że potrzebna jest nowa Komisja Europejska, która będzie miała inne podejście do spraw związanych z migracją.

„Potrzebujemy po wyborach Komisji, która nie karze państw chroniących granic Europy, tj. Węgry. Nie powinna karać nikogo. Jeśli już chce, to niech karze tych, którzy wpuścili do Europy miliony migrantów z naruszeniem obowiązujących przepisów unijnych. Potrzebujemy nowej Komisji, nowego myślenia i nowego podejścia” – zaznaczył premier Węgier.

Prof. Mieczysław Ryba zaznaczył, że Viktor Orban ma 100 proc. rację.

– Jego zachowanie w stosunku do fal imigrantów islamskich było zgodne z prawem europejskim i wszelkimi normami, które to regulują. Wpuszczanie ich wedle reguły, którą ustanowiła Angela Merkel, było łamaniem prawa europejskiego. Przy czym – o zgrozo – Komisja Europejska zamiast stawiać pod pręgierz Angelę Merkel, stawiała tych, którzy stawali na gruncie europejskiego prawa – zaznaczył historyk.

Komisja Europejska powinna być bezstronna, ale są to tylko mity.

– Uwarunkowania i uzależnienia biurokracji unijnej od silnych, szczególnie Niemiec czy Francji, jest olbrzymie. To, co wolno wojewodzie, to nie krajom mniejszym. W tym względzie Viktor Orban doskonale pokazuje tę Komisję jako niezwykle uprawiającą destrukcję i niepokój wśród krajów członkowskich. Wydaje się, że w najnowszej historii trudno znaleźć Komisję Europejską bardziej konfliktogenną, która doprowadziłaby np. do wyjścia jakiegoś kraju z Unii, a przecież tak się stało z Wielką Brytanią – podkreślił gość Radia Maryja.

– Komisja Europejska atakuje przy okazji różne kraje, głównie Polskę i Węgry. Powinna sama sobie spojrzeć w oczy i pomyśle, czy nie powinna sama się podać do dymisji po tych ogromnych porażkach. Chodzi tu o klęski nie tylko wizerunkowe, ale również te w sferze polityki – dodał.

Cały Zachód powinien przemyśleć strategiczną politykę gospodarczą w relacji do krajów biedniejszych, ażeby pomóc im normalnie funkcjonować oraz by nie dochodziło do kolejnych fal emigracji z tych krajów – powiedział prof. Ryba i wskazał, ze Komisja Europejska działa w sposób irracjonalny.

– Komisja Europejska działa na takiej zasadzie, jak George Soros – stworzenie multikulturowej Europy na siłę poprzez zawalenie jej ogromnymi masami migrantów, zwłaszcza z dalekich kulturowo krajów. Wtedy to wszystko, co jest nieracjonalne i niepoukładane, staje się nielogiczne, aczkolwiek niesłuszne – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem prof. Ryby można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj