fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Z. Kuźmiuk: KE stosuje podwójne standardy

Komisja Europejska realizuje podwójne standardy – we Francji ogranicza się prawa pracownicze, Hiszpania jest na pograniczu rozpadu, aresztowano kilkunastu ministrów rządu Katalonii i nie ma na to reakcji Komisji – powiedział europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Polityk zabrał głos wczoraj podczas debaty dot. praworządności w Polsce w komisji sprawiedliwości Parlamentu Europejskiego.

Zarzuty do reformy sądownictwa w Polsce wyraził wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Zastrzegł, że jeżeli polski rząd nie wycofa się z niektórych propozycji, KE użyje w przyszłości odpowiednich narzędzi wobec Polski.

Niektóre zarzuty Komisji Europejskiej są absurdalne, zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestię obniżonego wieku emerytalnego – powiedział europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Trudno sobie wyobrazić, żeby teraz polski rząd doprowadził do tego, że wiek emerytalny w środowisku sędziowskim będzie wynosił 67 lat, a u pozostałych pracowników 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. Przecież byłaby to jawna dyskryminacja środowiska sędziowskiego. Postulat, żebyśmy wrócili do poprzedniego rozstrzygnięcia w zakresie wieku emerytalnego jest kuriozalny. Jeżeli Komisja nadal się będzie tego domagała, to zwyczajnie w Polsce się ośmieszy – zaznaczył europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

Sesja plenarna Komisji Europejskiej dotycząca praworządności w Polsce odbędzie się 15 listopada. Dzień później europosłowie mają przyjąć rezolucję w tej sprawie.

RIRM

drukuj