fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Drugi dzień wizyty prezydenta Iraku w Polsce

Drugiego dnia wizyty w Polsce prezydent Iraku Mohammed Fuad Masum Khader spotka się z premier Beatą Szydło. Politycy będą rozmawiać m.in. o współpracy gospodarczo-handlowej, pomocy Irakijczykom w odbudowie infrastruktury komunikacyjnej oraz stabilizacji w regionie. Prezydent Iraku spotka się również z wicemarszałkiem Senatu Adamem Bielanem.

Prof. Rafał Ożarowski z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni ocenia, że zacieśnienie współpracy gospodarczej z Irakiem stwarza wiele szans dla polskich przedsiębiorstw.

Każda wizyta niesie ze sobą określone cele. Z pewnością Irakowi zależy na wzmocnieniu relacji gospodarczych, ponieważ jest to kraj po długotrwałym konflikcie wewnętrznym. Irak chce się podjąć próby odbudowy infrastrukturalnej. Tu jest szansa dla polskich przedsiębiorców, znając m.in. dobre tradycje z obecności polskich przedsiębiorstw z tego sektora w Iraku. Możemy bazować na tym, że Irak docenia naszą współpracę na przestrzeni dziesiątek lat. Polacy wykonali również dużą pracę w szkoleniu służb mundurowych w Iraku – mówi prof. Ożarowski.

Wczoraj prezydent Iraku spotkał się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Polska aktywnie wspiera walkę z Daesz i wysiłek irackich władz mający na celu odzyskanie integralności terytorialnej – powiedział prezydent Andrzej Duda. Według irackiego przywódcy Fuada Masuma, Irak potrzebuje dalszego wsparcia krajów, które mu go udzielały w ostatnich latach.

Prezydent Khader dziękował za „ogromny wkład” polskich żołnierzy. Zapewnił również, że w Iraku „mile widziani” są polscy przedsiębiorcy.

RIRM

drukuj