fot. twitter.com/PocztaPolska

W nuncjaturze zaprezentowano wspólny znaczek Poczty Polskiej i Watykańskiej

Wspólny znaczek Poczty Polskiej i Poczty Watykańskiej z okazji 100. rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych Polski ze Stolicą Apostolską zaprezentowano w piątek w nuncjaturze w Warszawie. Znaczek o nominale 5 zł już w piątek trafi do obiegu.

Na znaczku widnieje wizerunek papieża Benedykta XV i marszałka Józefa Piłsudskiego na tle pałacu Belwederskiego w Warszawie i kopuły bazyliki św. Piotra w Watykanie. Został wyemitowany w nakładzie 240 tys. sztuk.

,,Dziś realizuje się moje pragnienie, że doszło do wspólnej polsko – watykańskiej emisji znaczka z okazji 100-lecia przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i odrodzoną Polską” – podkreślił ks. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce w wygłoszonym z tej okazji przemówieniu.

Ksiądz Arcybiskup Wyraził jednocześnie podziękowanie zarządowi państwa i miasta Watykan z kardynałem Giuseppe Bertello na czele, Urzędowi Filatelistycznemu Watykanu, reprezentowanemu przez dr Mauro Olivieriego i władzom Poczty Polskiej za ,,wielkoduszną” realizację tego przedsięwzięcia.

Ks. abp Salvatore Pennacchio podkreślił, że związki Stolicy Apostolskiej i Polski ,,konsolidowały się przez te sto lat, nawet jeśli w sensie formalno-prawnym były zawieszone przez okres Polski Ludowej”.

Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej podkreślił, że znaczek 100. rocznica przywrócenia relacji dyplomatycznych Polski i Stolicy Apostolskiej to wspólne dzieło Poczty Polskiej i Watykańskiej. Dodał, że nie mogłoby ono powstać bez udziału nuncjusza ks. abp. Salvatore Pennacchiego i Mauro Olivieriego.

,,Decyzja o wznowieniu stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską po wielu latach przerwy miała kluczowe znaczenie dla odradzającego się po okresie zaborów państwa polskiego. Nie bez znaczenia jest fakt, że Polska była istotnym europejskim państwem o większości katolickiej – czwartym co do wielkości w Europie – po Francji, Włoszech i Hiszpanii, oraz najistotniejszym takim państwem we wschodniej części Starego Kontynentu” – zaznaczył Przemysław Sypniewski.

Mauro Olivieri, kierownik Biura Filatelistycznego i Numizmatycznego Poczty Watykańskiej podkreślił, że z wielką przyjemnością przyjęto prośbę nuncjusza ks. abp Salvatore Pennacchio i Poczty Polskiej, dotyczą współpracy w ,,uroczystej emisji filatelistycznej, której realizację powierzono artyście Stefano Morriemu”.

Podkreślił, że historia stosunków dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z Polską jest dość zawiła i naznaczona ,,ciemnymi i złożonymi okresami historycznymi w dziejach narodu polskiego”. Przypomniał, że pierwsze stosunki dyplomatyczne tych państw sięgają 1555 r., kiedy do Warszawy przybył pierwszy przedstawiciel papieski w randze nuncjusza.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl