Z. Kuźmiuk: PO cały czas walczy z polskim państwem

Platforma Obywatelska kontynuuje swoją strategię walki z polskim państwem, także na arenie międzynarodowej – powiedział europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Członek Komisji Budżetowej Unii Europejskiej odniósł się w ten sposób do słów europosła PO Janusza Lewandowskiego, według którego zaplanowana na jesień rewizja budżetu UE może być niekorzystna dla Polski z uwagi na niską wiarygodność naszego kraju i różne objawy polskiego egoizmu.

W najbliższym czasie w Brukseli mają odbyć się rozmowy dotyczące m.in. rewizji budżetu, polskiej „koperty narodowej” (czyli przydziału funduszy unijnych), problemu pracowników delegowanych, płacy minimalnej oraz bezpieczeństwa.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk zwraca uwagę na szkodliwe wypowiedzi i działania polityków PO.

– Zaczęło się od donoszenia. Później politycy Platformy, jak można było przypuszczać, spodziewali się obniżenia ratingu przez te firmy ratingowe, no a teraz, z tego, co słychać, będą zadowoleni, jeżeli jakieś środki z koperty polskiej zostaną Polsce odebrane. Należałoby po pierwsze przypomnieć, że niedużo brakowało, a Polska straciłaby prawie 40 mld złotych, czyli ok. 10 mld złotych z poprzedniej perspektywy finansowej, bo poprzedni polski rząd nie był w stanie przygotować odpowiedniej ilości projektów. Szczęśliwie, Ministerstwo Rozwoju, pod nowym kierownictwem, przygotowało program naprawczy i być może żadne z tych środków nie przepadną –  mówi europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

W obecnej perspektywie finansowej (na lata 2014-2020) Polska w ramach polityki spójności ma do rozdysponowania około 80 miliardów euro.

RIRM

drukuj