fot. PAP/Leszek Szymański

Donald Tusk „przywrócił” praworządność w naszej Ojczyźnie – Komisja Europejska odblokowała Polsce środki z KPO

Polska otrzyma unijne środki z Funduszu Odbudowy i polityki spójności. Pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy mogą zostać wypłacone na początku kwietnia.

Komisja Europejska wydała pozytywną ocenę pierwszego polskiego wniosku o wypłatę środków z Funduszu Odbudowy.

– Komisja stwierdziła, że Polska spełniła dwa wymogi dotyczące niezależności sądownictwa poprzez reformę systemu dyscyplinarnego dla sędziów, a także stwierdziła, iż Polska w sposób zadowalający wdrożyła trzeci wymóg dotyczący systemu audytu i kontroli finansowej – wskazała Veerke Nuyts, rzecznik prasowy Komisji Europejskiej.

Pierwsza transza środków na realizację KPO zostanie wypłacona Polsce na początku kwietnia. Chodzi o 6 miliardów 300 milionów euro. 2 miliardy 690 milionów to dotacje. Reszta – czyli ponad połowa środków – to pożyczki, które trzeba będzie zwrócić. Łącznie Polska otrzyma w ramach Funduszu Odbudowy 509 miliardów 800 milionów euro.

To nie wszystko. Odblokowane zostaną także fundusze z polityki spójności – poinformował rzecznik Komisji Europejskiej, Stefan De Keersmaecker.

– Komisja uważa, że Polska spełniła warunki horyzontalne związane z Kartą Praw Podstawowych. To pozwoli Polsce na dostęp do 76,5 mld euro na lata 2021–2027 w ramach polityki spójności – akcentował Stefan De Keersmaecker.

Unijne środki były blokowane prawie trzy lata. Komisja Europejska utrzymywała, że Polska narusza zasady praworządności i stawiała przed rządem Prawa i Sprawiedliwości konkretne warunki do spełnienia. Choć rząd Donalda Tuska nie przeprocedował żadnej ustawy dotyczącej wymiaru sprawiedliwości, to Bruksela jest przekonana, iż system sądowniczy w Polsce jest już niezależny. W minioną środę unijny komisarz sprawiedliwości przedstawił w Parlamencie Europejskim sprawozdanie na temat raportu o praworządności w Unii Europejskiej w 2023 roku. Do raportu zostały złożone poprawki o pozytywnych zmianach w Polsce [zobacz więcej].

Europoseł Patryk Jaki przytoczył ostatnie bezprawne działania rządu Donalda Tuska – m.in. przejęcie mediów publicznych i Prokuratury Krajowej.

– Bezprawność akcji Tuska potwierdziły sądy i Trybunał Konstytucyjny. Do żadnego wyroku Tusk i jego ludzie się nie zastosowali, a decyzję Trybunału jego minister uznał za „nieistniejącą”, bo „nie spełnia kryteriów doniosłości” – powiedział dr Patryk Jaki.

Unijny Fundusz Odbudowy ma swoje ramy czasowe. Wszystkie inwestycje muszą zostać zakończone do 31 sierpnia 2026 roku, co oznacza, że Polska ma tylko nieco ponad dwa lata na realizację Krajowego Planu Odbudowy.

Skorzystać mogą zagraniczne koncerny – zauważył prof. Mariusz Andrzejewski, ekonomista.

– Pozostawienie nam tylko dwóch lat na wydatkowanie tych środków powoduje, że przewiduję, iż na przetargach będą spiętrzenia polegające na tym, że gdyby te pieniądze były dwa lata wcześniej, to kwoty na przetargach byłyby o wiele niższe, a w związku z tym o wiele więcej dałoby się zrobić, wykonać tych inwestycji dla naszego kraju – stwierdził prof. Mariusz Andrzejewski.

Szacuje się, że z powodu wcześniejszej blokady środków nawet cztery piąte planowanych inwestycji może nie zostać ukończonych na czas, co w praktyce będzie oznaczało utratę należnych środków. Zagrożona pula może wynieść nawet 200 miliardów złotych.

– Zawsze pieniądze późno przekazane są pieniędzmi, które stwarzają pewien problem. Następuje nerwowość w wydatkowaniu, w inwestycjach, właśnie dlatego, że funkcja czasu ma tu bardzo duże znaczenie – podsumował dr Aleksander Kozicki, politolog.

Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, przekazała, że odbędzie się spotkanie przedstawicieli rządu z samorządami w sprawie wydatkowania unijnych środków na realizację Krajowego Planu Odbudowy.

 

TV Trwam News

drukuj