fot. PAP/Andrzej Grygiel

B. Hutek: W konsultacjach z instytucjami unijnymi jest zadanie dla polskiego rządu, by rozmawiać, żeby w ogóle wyłączono węgiel koksowy z rozporządzenia metanowego

W konsultacjach jest zadanie dla polskiego rządu, dla pani minister klimatu, Anny Moskwy, i dla innych, żeby jeszcze rozmawiać, żeby w ogóle wyłączono węgiel koksowy. Skoro jest on paliwem krytycznym, to niech go wyłączą w ogóle z rozporządzenia metanowego. By nie było tak, że za pięć lat będziemy musieli znowu się stresować i denerwować, że zamkniemy wszystkie kopalnie węgla koksowego w Polsce. Czas, żeby rząd rozpoczął działania – powiedział Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Projekt rozporządzenia przygotowany przez Komisję Europejską zakładał radykalne ograniczenie emisji metanu z kopalń. [czytaj więcej]. Wprowadzenie przepisów w życie oznaczałoby natychmiastową likwidację kopalń z terenu Unii Europejskiej. Do rozporządzenia wprowadzone zostały jednak korzystne dla Polski zmiany.

– Można powiedzieć, że zostały wprowadzone korzystne zmiany. Prace nad rozporządzeniem metanowym trwały dwa lata. Na początku było to pół tony. Po przekroczeniu miały być drastyczne kary na kopalnie. Było bardzo duże niebezpieczeństwo, że od 2027 r., jak miała wejść dyrektywa, która miała obowiązywać i miały być te drastyczne kary, to rzeczywiście zostałyby trzy czy cztery kopalnie w Polskiej Grupie Górniczej. W sumie chyba pięć kopalń niemetanowych zostałoby w Polsce, które nie miałyby problemu – wyjaśnił gość audycji „Aktualności dnia”.

Rozporządzenie dotyczące metanu zostało przegłosowane w Parlamencie Europejskim i wtorkowe głosowanie może być pozytywnym aspektem, jeśli chodzi o dalsze prace.

– Dzisiaj wszyscy odtrąbili sukces, począwszy od europarlamentarzystów, poprzez pana premiera Jacka Sasina. Tylko wszyscy w tym odtrąbieniu (jak to kiedyś ktoś powiedział, że sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą) zapomnieli o tym, że włączyły się do tego przede wszystkim organizacje związkowe. (…) To my ruszyliśmy, zorganizowaliśmy spotkanie w regionie śląsko-dąbrowskim z europarlamentarzystami ze Śląska ze wszystkich opcji politycznych. Od tego rozpoczęły się nasze rozmowy. Mieliśmy spotkanie z przedstawicielami Unii Europejskiej z innych krajów, a przede wszystkim z panią sprawczynią tego rozporządzenia Juttą Paulus, Niemką czy z szefem socjalistów. Udało się nam ich powoli przekonywać do swoich racji – podkreślił Bogusław Hutek.

Warto przypomnieć, że polski parlament podjął prawie jednogłośnie stanowisko przeciwko rozporządzeniu metanowemu proponowanemu przez Unię Europejską.

– Wszystko złożyło się na to, że to się udało i w Europarlamencie, i w komisjach przegłosowano to z korzyścią. (…) Mam nadzieję, że w dalszych negocjacjach między Radą Europejską a Parlamentem Europejskim będzie to kompromisowe rozwiązanie. Co ono mówi? Ono mówi, że to nie jest pół tony, a pięć ton. Nie jest to na kopalnię, tylko jest to na operatora, czyli na całą spółkę i nie są to kary, ale są to opłaty. Opłaty mogą być kosztem kwalifikowanym. Kopalnie mają być subsydiowane, co do wydobycia, czyli można to pokryć z budżetu państwa. Ważne jest, że pieniądze są znaczone i wracają do budżetu nie Unii Europejskiej, ale do budżetu państwa. Państwo musi te pieniądze przekazać z powrotem do spółek na tzw. inwestycje metanowe. Opłaty ustala państwo członkowskie, a nie Unia. Są to rozwiązania, które nie likwidują polskich kopalń, nie kończą żywota, tylko dają szansę na to, że będziemy dalej funkcjonować – powiedział przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.   

Zadaniem dla polskiego rządu jest nakierowanie dobrych negocjacji między Radą Europejską a Parlamentem Europejskim.

– Rozwiązanie jest dla węgla energetycznego. Natomiast węgiel koksowy jest paliwem krytycznym. Są zapisy, które mówią, że dopóki jest paliwem krytycznym, to rozporządzenie nie będzie go dotyczyło. Jednak za pięć lat może być tak, że trzeba będzie powtórzyć negocjacje i rozmowy, jeżeli chodzi o węgiel koksowy, jeżeli wypadłby on z tzw. listy paliw krytycznych. W tym konsultacjach jest zadanie dla polskiego rządu, dla pani minister Moskwy i dla innych, żeby jeszcze rozmawiać, żeby w ogóle wyłączono węgiel koksowy. Skoro jest on paliwem krytycznym, to niech go wyłączą w ogóle z rozporządzenia metanowego, żeby nie było tak, że za pięć lat będziemy musieli znowu się stresować i denerwować, że zamkniemy wszystkie kopalnie węgla koksowego w Polsce. Czas, żeby rząd rozpoczął działania – podsumował gość Radia Maryja.

Całą rozmowę Bogusława Hutka z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl