fot. PAP/Andrzej Grygiel

[TYLKO U NAS] B. Hutek: Jeśli nie będziemy mieli węgla, czyli własnego surowca do produkcji energii, to nie dość, że nie osiągniemy niezależności energetycznej, to nie będziemy mieli niepodległości

Węgiel jest naszym surowcem do produkcji energii. Jeśli nie będziemy mieli węgla, czyli własnego surowca do produkcji energii, to nie dość, że nie osiągniemy niezależności energetycznej, to nie będziemy mieli niepodległości. Wszyscy nam zakręcą kurek (…). Niech w końcu ktoś zrozumie, że Polska leży na węglu. Mamy zasoby chyba na 200 lat. Możemy być niezależni energetycznie. Jak zainwestujemy trochę pieniędzy, to nie będziemy niszczyli środowiska – powiedział Bogusław Hutek, przewodniczący Sekretariatu Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W poniedziałek wicepremier Jacek Sasin spotka się z sygnatariuszami umowy społecznej dla górnictwa.

– Jedziemy, żeby porozmawiać. Nie jesteśmy żadnymi ortodoksami, żeby wychodzić od razu na tory. Chcemy się dogadać. Na spotkaniu ma być obecne zacne grono, bo mają być: minister klimatu, minister rozwoju oraz pan Piotr Naimski. Chcemy porozmawiać o przyszłości umowy społecznej – wskazał Bogusław Hutek.

Zagładą dla polskiego górnictwa są unijne plany, na które zgodził się premier Mateusz Morawiecki.

– Umowy społecznej nie podpisywaliśmy dlatego, że chcemy doprowadzić do likwidacji górnictwa, ale dlatego, iż nie było innego wyjścia. Umowa została podpisana, żeby zagwarantować emerytury ludziom, którzy dzisiaj pracują w górnictwie. Dalej apelujemy, żeby się ktoś obudził. Węgiel jest naszym surowcem do produkcji energii. Jeśli nie będziemy mieli węgla, czyli własnego surowca do produkcji energii, to nie dość, że nie osiągniemy niezależności energetycznej, to nie będziemy mieli niepodległości. Wszyscy nam zakręcą kurek – powiedział przewodniczący Sekretariatu Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

Gość Radia Maryja przypomniał, że istnieją technologie pozwalające na ekologiczne spalanie węgla.

– Niech w końcu ktoś zrozumie, że Polska leży na węglu. Mamy zasoby chyba na 200 lat. Możemy być niezależni energetycznie. Jak zainwestujemy trochę pieniędzy, to nie będziemy niszczyli środowiska. Dzisiaj trzeba się zapytać, gdzie będziemy składować wszystkie stare panele fotowoltaiczne, które będą się rozkładać przez tysiąc lat. Trzeba zadać pytanie, gdzie będziemy składować odpady radioaktywne z elektrowni atomowej, jeśli ją wybudujemy, oraz wiatraki, których skrzydła nie nadają się do utylizacji. Staniemy się śmietniskiem – zaakcentował Bogusław Hutek.

Głównym przeciwnikiem elektrowni atomowych i węgla w Europie są Niemcy.

– Dlaczego Niemcy to robią? Niemcy są dogadani w kwestii gazu. Swoje kopalnie węgla kamiennego mają zatopione, czyli nie są zlikwidowane. Pół roku czy rok zajmie im to, żeby odpompować wodę i zacząć normalnie wydobywać węgiel (…). Jak się za chwilę okaże, że nie ma wyjścia i trzeba palić węglem, to Niemcy będą na to przygotowani. My będziemy mieli kopalnie zamknięte na stałe – podsumował gość Radia Maryja.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Bogusława Hutka można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl