fot. PAP/Andrzej Grygiel

[TYLKO U NAS] B. Hutek: Węgiel jest potrzebny, ale zarabiają na nim autoryzowani sprzedawcy i energetyka, natomiast górnicy nie mogą podnieść ceny, pomimo że rosną koszty

Węgiel jest potrzebny i wszyscy go chcą, tylko że jest jeden podstawowy problem, że na węglu zarabiają autoryzowani sprzedawcy węgla, którzy mają przebitkę 100 proc. i zarabia energetyka, która na potęgę produkuje prąd z węgla kamiennego oraz brunatnego i go eksportuje (…) i zarabiają na tym miliardy – mówił Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Dodał, że górnicy nie tylko z Polskiej Grupy Górniczej, ale też z innych spółek węglowych nie mogą podnieść ceny węgla dla energetyki, pomimo że rosną nam koszty.

W Katowicach odbyło się posiedzenie sztabu związkowego protestacyjno-strajkowego w Polskiej Grupie Górniczej. [czytaj więcej] 

Podjęliśmy decyzję w związku z fiaskiem rozmów dotyczących naszych postulatów, że od 4 stycznia na 48 godzin blokujemy wysyłkę węgla do elektrowni. Oczywiście nie blokujemy jej do indywidualnych odbiorców – zaznaczył Bogusław Hutek.

Jak przypomniał przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”, obecnie trwa poszukiwanie węgla do elektrowni, a jeszcze w styczniu 2021 roku górnicy słyszeli, że jest 20 mln ton na zwałach i nie ma potrzeby kolejnego wydobycia.

Dzisiaj – jak się okazuje – węgiel jest potrzebny i wszyscy go chcą, tylko że jest jeden podstawowy problem, że na węglu zarabiają autoryzowani sprzedawcy węgla, którzy mają przebitkę 100 proc. i zarabia energetyka, która na potęgę produkuje prąd z węgla kamiennego oraz brunatnego, i go eksportuje (…) i zarabiają na tym miliardy – wskazał gość audycji „Aktualności dnia”.

https://twitter.com/tomasz_rogala/status/1476142651120316416

Górnicy nie tylko z Polskiej Grupy Górnicznej, ale też z innych spółek węglowych nie mogą podnieść ceny węgla dla energetyki, pomimo że rosną nam koszty – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Bogusław Hutek zwrócił uwagę, w jaki sposób górnicy mają zarobić na własne utrzymanie.

Nie możemy podnieść ceny węgla, czyli podstawowego materiału, na którym zarabiamy. Skoro rząd nas postawił w takiej sytuacji, że nie możemy podnieść cen węgla, bo pójdzie w górę cena prądu, to niech nam to zrekompensuje – mówił gość „Aktualności dnia” i dodał, że to nie jest żądanie podwyżek, tylko rekompensata za pracę w soboty i niedziele.

Wysokość dodatku to jest dwudniowa sprzedaż węgla w Polskiej Grupie Górniczej – przypomniał przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

To są śmieszne kwoty i nie wiem, dlaczego zarząd nie potrafi się z nami dogadać – dodał.

Gość Radia Maryja wskazał, że dlatego została podjęta decyzja o akcji protestacyjnej i planowane są kolejne działania.

Najprawdopodobniej po jakimś czasie przeprowadzimy referendum strajkowe wśród załóg PGG i będziemy wiedzieć, jak do tego podchodzą inni ludzie i czy chcą brać czynny udział w akcjach – wyjaśnił Bogusław Hutek.

Często węgiel określa się „czarnym złotem”. Jednak, jak się okazuje, jest „złotem” tylko dla niektórych.

U nas na sklepach internetowych cena węgla jest między 715 zł do ponad 800 zł (cena za najlepszy gatunek węgla – red.), natomiast te inne są po 570, 560, 600 zł, natomiast do energetyki sprzedajemy średnio po 267 złotych. (…) Dlaczego są takie ceny? Ponieważ mamy podpisane umowy z autoryzowanymi dilerami. Nie możemy ich zerwać, bo płacilibyśmy duże kary – zauważył gość Radia Maryja.

Dziś trzeba by się pytać rządzących, dlaczego pozwalają na to, żeby ktoś taką przebitkę robił na węglu i na tym zarabiał – powiedział przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” i zaznaczył, że dzisiaj węgiel to jest „czarne złoto” dla autoryzowanych dilerów i dla energetyki.

Całą rozmowę z audycji „Aktualności dnia” z udziałem Bogusława Hutka można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

 

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl