pixabay.com

Emeryci mogą spodziewać się większego wsparcia finansowego w nowym roku

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej podsumowano dotychczasowe wsparcie realizowane na rzecz seniorów. Emeryci mogą spodziewać się większych środków po nowym roku.

– Od sześciu lat realizujemy dobry czas dla polskich seniorów w ramach solidarności międzypokoleniowej jako podziękowanie za to, że nas wychowali, za to, że żyjemy w wolnej i niepodległej ojczyźnie. Wiele elementów chcemy rekompensować, aby jesień życia dla seniorów była bezpieczna, godna pod względem finansowym – mówiła w środę minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Szefowa resortu zaprezentowała działania, jakie MRiPS  wdrożyło z myślą o seniorach. To m.in. obniżenie wieku emerytalnego, stały wzrost rent i emerytur, a także dodatkowe świadczenia w postaci 13. i 14. emerytury. Obok wsparcia finansowego znajduje się także wiele programów aktywizujących starsze pokolenie.

– Program „Senior plus” skierowany do samorządów na tworzenie dziennych klubów i domów seniora. W ostatnich latach mamy ponad tysiąc jednostek, które działają na rzecz seniorów. Również w 2022 roku program jest ogłoszony. Do 11 stycznia przyjmujemy wnioski od samorządów. Można je składać zarówno na środki na tworzenie domów i klubów seniora, jak i również na ich funkcjonowanie – wyjaśnił wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed.

W przyszłorocznym budżecie na ten cel zaplanowano około 60 mln zł. Kolejne programy, które według zapowiedzi resortu będą kontynuowane, to program Aktywni plus, Opieka 75 plus czy Mama 4 plus.

Nowe rozwiązania z myślą o seniorach znalazły się też w Polskim Ładzie – wskazał wiceminister finansów, Jan Sarnowski.

– Na zmianach (przede wszystkim na podniesieniu kwoty wolnej od podatku) skorzysta aż 90 procent emerytów i rencistów. Zapłacą oni niższe podatki, składki. To jest aż 8 mln osób. Co więcej, aż 2/3 emerytów w ogóle nie będzie płacić podatku dochodowego. Obejmie ich po prostu emerytura bez podatku. Pit raz na zawsze przejdzie dla nich do historii. Jedynym obciążeniem będzie składka zdrowotna – poinformował wiceminister Jan Sarnowski.

Ze zmian zawartych w Polskim Ładzie skorzystają także seniorzy aktywni zawodowo. Chodzi o zerowy pit dla osób, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego będą chciały pracować dalej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl