W Jaworznie wkrótce ruszy program pomocy dla seniorów

Pomoc w sprzątaniu, gotowaniu i codziennych zakupach, a także opieka pielęgnacyjna i zwiększenie aktywności osób starszych i niepełnosprawnych – to cele wartego niemal 2 mln zł programu, który zostanie zrealizowany w Jaworznie. Obejmie on 120 seniorów.

Program o nazwie „U siebie – bezpłatne usługi opiekuńcze prowadzone w miejscu zamieszkania oraz w ramach Klubu Seniora dla niesamodzielnych mieszkańców Miasta Jaworzna” będzie realizowany przez Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych z Jaworzna (OWIS). Umowę w tej sprawie podpisali marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa i prezes OWIS Zdzisława Garbat.

Usługi opiekuńcze będą świadczone w miejscu zamieszkania osób niesamodzielnych, które z powodu wieku, choroby, niepełnosprawności lub innej przyczyny wymagają pomocy, a są jej na co dzień pozbawione.

„Żyjemy coraz dłużej i to dłuższe życie wymaga od nas zmian cywilizacyjnych. To dobry projekt, gdzie ludzie dobrej woli organizują samopomoc dla osób starszych, samotnych, dla których rodzina nie ma tyle czasu, by wesprzeć ich w codziennych aktywnościach. Dlatego konieczne jest wsparcie dla takich osób, także w formie sąsiedzkiej samopomocy” – powiedział marszałek Wojciech Saluga.

Celem programu jest zwiększenie dostępu do usług społecznych zapobiegających ubóstwu i wykluczeniu społecznemu z powodu starości i niepełnosprawności. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 1,9 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi prawie 1,8 mln zł.

Osoby starsze, niesamodzielne, uzyskają pomoc w codziennych czynnościach: sprzątaniu, zakupach, załatwianiu spraw urzędowych, opiece higienicznej i pielęgnacyjnej. Przewiduje się włączanie w realizację potrzeb opiekuńczych osób z najbliższego otoczenia, np. sąsiadów, którzy pomagają w codziennym życiu.

Jednym z elementów przedsięwzięcia jest klub seniora, który ma być miejscem spotkań osób starszych. Ma to przeciwdziałać osamotnieniu i marginalizacji społecznej. Istotnym wyzwaniem będzie zwiększenie aktywności społecznej seniorów poprzez m.in. działalność prozdrowotną, kulturalną, edukacyjną, poradnictwo psychologiczne i prawne – zaznaczają przedstawiciele regionalnych władz.

W ramach programu będzie prowadzona wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i medycznego w połączeniu z nauką jego obsługi i doradztwem dotyczącym jego wykorzystania. Wypożyczanie sprzętu będzie bezpłatne. Asortyment wypożyczalni stanowić będą wózki inwalidzkie, kule inwalidzkie, chodziki, materace przeciwodleżynowe, koncentratory tlenu zakupione w ramach dotacji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl