https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/widok-z-tylu-starszej-szescdziesiecioletniej-kobiety-z-siwymi-wlosami-trzymajacej-kubek-popijajacej-tabletki-nasenne-cierpiacej-na-bezsennosc-kobieta-w-podeszlym-wieku-na-emeryturze-biorac-lekarstwa-z-woda-siedzac-w-sypialni_11200045.htm

Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu DPS-ów

Rząd pracuje nad zmianami w funkcjonowaniu Domów Pomocy Społecznej. Opieka nad seniorami i niepełnosprawnymi ma być świadczona w miejscu zamieszkania.

Rząd zapowiedział odejście od opieki w dużych instytucjach na rzecz zapewnienia wsparcia w miejscu zamieszkania. Takie jest główne założenie „Strategii rozwoju usług społecznych” – mówił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

– To tylko jeden z elementów „Strategii rozwoju usług społecznych”, która zawiera rozwiązania dotyczące dzieci, pieczy zastępczej, osób bezdomnych, osób niepełnosprawnych i osób chorych psychicznie – powiedział Stanisław Szwed dla Newseria.pl.

Rząd chce rozwijać sieć mieszkań treningowych, które będą zwiększać samodzielność. Ze strategii wynika, że funkcja DPS-ów ma się zmienić. Będą one realizowały również usługi krótkoterminowe i codzienne. Potrzebujący mogliby liczyć na pomoc w miejscu zamieszkania.

– Wiemy, że trzeba to udoskonalać, poprawiać, żebyśmy ciężar opieki przenosili na opiekę w miejscu zamieszkania poprzez programy np. „Opieka 75 plus”, czy programy dot. asystencji osobistej, czyli możliwości maksymalnego wykorzystywania opieki w miejscu zamieszkania – zaznaczył wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwijane będzie również, przy współudziale DPS-ów, mieszkalnictwo wspomagane. Powstaną centra usług społecznych, które z założenia mają łączyć usługi z wielu obszarów.

– Chcemy to rozszerzać, żeby osoba, która zgłosi się do centrum, uzyskała szeroką informację, skorzystała z opieki pomocy społecznej, zdrowotnej czy jeszcze jakiejś innej – podsumował Stanisław Szwed.

Strategia przewiduje także rozwijanie opieki wytchnieniowej, czyli usług, które mają odciążyć opiekunów osób niesamodzielnych np. poprzez zapewnianie czasowego zastępstwa.

TV Trwam News

drukuj