fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] Ł. Wawryniuk: Emerytura to czas, który warto wykorzystać do granic możliwości. Przygotowujemy edycję spotkań międzypokoleniowych „Młodzi seniorom. Seniorzy młodym”

Bycie na emeryturze to przede wszystkim czas, który warto wykorzystać do granic możliwości. To jest czas, gdy seniorzy często spełniają swoje niespełnione z lat młodzieńczych marzenia i mają możliwość na rozwijanie swoich talentów (…). Przygotowujemy edycję spotkań międzypokoleniowych „Młodzi seniorom. Seniorzy młodym”. Ideą wydarzenia jest poznanie myślenia osób starszych przez młodzież i odwrotnie. Ukrytym efektem tych spotkań jest zwiększenie szacunku młodego pokolenia do osób starszych – mówił Łukasz Wawryniuk, koordynator Uniwersytetu Trzeciego Wieku imienia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w Łosicach, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Łukasz Wawryniuk, działacz społeczny, zaakcentował, że emerytura to doskonały czas na rozwijanie swoich umiejętności.

– Bycie na emeryturze to przede wszystkim czas, który warto wykorzystać do granic możliwości. Jest to czas ważny, bo nie ma już obowiązków, pracy i ważne, żeby emeryci mogli się w tym czasie skupić na sobie. To jest czas, gdy seniorzy często spełniają swoje niespełnione z lat młodzieńczych marzenia i mają możliwość na rozwijanie swoich talentów, sprawdzenia się w roli osoby malującej obrazy czy występującej na scenie – mówił gość Radia Maryja.

Emeryci pochodzący z mniejszych miejscowości nie są skazani na samotność.

– Przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, miasteczkach czy miejscowościach na terenach wiejskich seniorzy skupiają się wokół tzw. Kół Seniora, które funkcjonują przy domach kultury. Przy wsparciu pracowników domu kultury czy też biblioteki takie koła spotykają się zazwyczaj raz w miesiącu. Formułą spajającą, integrującą i zachęcającą do przyjścia jest przede wszystkim to, że takie osoby mogą „się wyrwać”. W tym dniu starsze osoby specjalnie ubierają się elegancko, tak jakby to była niedziela. W ten sposób często obchodzą swoje imieniny między sobą, składając sobie życzenia czy wręczając prezenty – powiedział Łukasz Wawryniuk.

Na spotkania kół często zapraszani są goście, którzy dzielą się z emerytami swoją wiedzą.

– Często zapraszamy osoby z zewnątrz: eksperta, specjalistę czy dietetyka, który po prostu powie o sprawach ważnych, które nurtują seniorów. Teraz przygotowuję swoją pilotażową edycję spotkań międzypokoleniowych „Młodzi seniorom. Seniorzy młodym”. Ideą tych spotkań jest przede wszystkim poznanie myślenia osób starszych przez młodzież i odwrotnie. Ukrytym efektem tych spotkań jest zwiększenie szacunku młodego pokolenia do osób starszych, który niestety cały czas słabnie i widzimy tego szacunku w młodym pokoleniu coraz mniej – podsumował koordynator Uniwersytetu Trzeciego Wieku imienia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w Łosicach.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Łukasza Wawryniuka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj