fot. PAP/Radek Pietruszka

Narodowa Rada Rozwoju przygotowała zmianę w sprawie emerytur

Narodowa Rada Rozwoju przygotowała wielką zmianę systemową w sprawie emerytur. Propozycja leży na stole – powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Minister przekonywał, że będzie to historyczna zmiana, po której będziemy mogli mówić: „tak, opieka jest na odpowiednim poziomie”. Podkreślił, że prezydent „wprost artykułuje, że pensje i emerytury powinny być godne, a także popiera pomysł 13. i 14. emerytury”.

Z drugiej strony – jak mówił Paweł Mucha – prezydent zaangażował się w to, żeby doprowadzić do takiej zmiany systemowej, że osoby starsze nie będą wykluczone.

– Zmienia się struktura społeczna, żyjemy coraz dłużej. Mamy pokolenie wyżu po II wojnie światowej, które wchodzi w wiek późnej starości wieku 75+. Chcielibyśmy, żeby takie osoby były jak najdłużej aktywne i zdrowe, żeby miały odpowiednią pomoc medyczną i wsparcie, żeby mogły funkcjonować w swoich rodzinach w środowisku domowym. Taka wielka zmiana systemowa już dzisiaj leży na stole. Jestem przekonany, że to będzie taka zmiana historyczna, po której będziemy mogli mówić: „Tak, przygotowaliśmy się odpowiednio” – podkreślił.

O nowym zmianach dla emerytów jest też mowa w programie PiS. W opublikowanym w sobotę dokumencie pojawiła się zapowiedź między innymi nowego systemu waloryzacji rent i emerytur.

Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia. Minimalna coroczna procentowa waloryzacja nie może być niższa niż 70 zł” – czytamy w programie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl