fot. PAP/Art Service

Rząd przyjął projekt ustawy o OSP

Emerytowani strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ratownicy TOPR-u i GOPR-u otrzymają miesięczny dodatek emerytalny w wysokości 200 złotych brutto. Rząd przyjął projekt ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych.

W Ochotniczych Strażach Pożarnych służy około dwieście tysięcy strażaków ochotników. Służą pomocą za dnia i w nocy. Nie tylko w razie pożarów – mówił komendant gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchowoli, Czesław Juchniewicz.

– To jest jedyna w tej chwili, jak w szeregu innych gmin, siła ratownicza która pierwsza pośpieszy z pomocą. Gama tego ratownictwa została tak rozszerzona: od zdarzeń drogowych, katastrof, powodzi – powiedział Czesław Juchniewicz.

Strażacy OSP często narażają swoje zdrowie i życie, ale za służbę nie otrzymują wynagrodzenia. Pewną rekompensatą za ten wysiłek ma być dodatek emerytalny, o którym mówiło się od lat. Dziś rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadzi właśnie taki dodatek w wysokości 200 zł.

– Za ratowanie życia, zdrowia przyznaliśmy dodatki dla wszystkich druhów, którzy weszli w wiek emerytalny i przesłużyli w przypadku kobiet 20 lat, a w przypadku mężczyzn 25 lat jako strażacy ochotnicy – wskazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik.

Warunkiem otrzymania świadczenia jest czynne członkostwo w OSP. Jak zaznaczył wiceminister, wystarczy jeden w roku udokumentowany wyjazd na działania lub akcję ratowniczą prowadzoną przez Państwową Straż Pożarną. Rząd jest świadomy, że w latach 60. czy 70. nie prowadzono dokumentacji wyjazdów OSP.

– Zastosowaliśmy taką metodę, że trzech świadków powinno zaświadczyć o tym, iż dana osoba np. Jan Kowalski był strażakiem ochotnikiem i przez tyle i tyle lat jechał do akcji – zaakcentował Maciej Wąsik.

Kwota 200 zł podlegać ma waloryzacji co trzy lata. Wysokość świadczenia ma być podwyższana z urzędu w przypadku zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia. Dodatek wspomoże szczególnie byłych strażaków ochotników, a obecnie rolniczych emerytów.

– To naprawdę znacząca kwota w budżecie, który często jest skromny. Dodatek będzie dobrym zastrzykiem do domowego budżetu – powiedział wójt gminy Wąwolnica, Marcin Łaguna.

Projekt reguluje także kwestie odszkodowań dla strażaków OSP, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu i kwestie odszkodowawcze dla członków rodziny w przypadku śmierci strażaka. Strażacy OSP otrzymać mają legitymacje służbowe. Korzystać mają z ochrony przewidzianej w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych. Skorzystają też z bezpłatnych badań lekarskich – dodał aspirant Hubert Ciepły z biura prasowego małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

– Okresowe badania dla strażaków OSP biorących udział w bezpośrednich działaniach ratowniczo-gaśniczych. Strażacy ochotnicy są niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – mówił asp. Hubert Ciepły.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zauważył, że projekt jest efektem konsultacji ze środowiskami strażaków. Analogicznie dodatki emerytalne 200 zł otrzymają też ochotniczo działający ratownicy górscy.

– Objąć ich – także ratowników TOPR i GOPR – dodatkami emerytalnymi. Uznaliśmy, że to jest bardzo dobry pomysł, bo ich praca jest podobna – podsumował Maciej Wąsik.

Projekt trafi do Sejmu. Rząd chce, aby ustawa weszła w życie z początkiem przyszłego roku.

 

TV Trwam News

drukuj