fot. AKSiM

AKSiM oraz Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu podpisały porozumienie o współpracy

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu podpisały w piątek porozumienie o współpracy. Ośrodki będą realizowały wspólne projekty na rzecz upamiętnienia najmłodszych ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu w Łodzi.

W ramach umowy studenci AKSiM będą mogli odbywać staże i praktyki w łódzkim muzeum. Współpraca przewiduje też organizowanie wspólnych konferencji.

Dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, dr Ireneusz Maj, wskazuje, że celem tych działań jest propagowanie wiedzy o najmłodszych ofiarach wojny, szczególnie wśród młodych ludzi.

– Potrzebne nam jest tutaj wsparcie, szczególnie ze strony młodych ludzi, którzy mogliby wesprzeć historyków muzeum w prowadzeniu kwerendy, badań, poszukiwań. Tylko garstka historyków, specjalistów orientuje się w temacie obozu przy ul. Przemysłowej. My chcemy zaangażować młodych ludzi, którzy będą w przyszłości specjalistami w tej tematyce – mówi dr Ireneusz Maj.   

Ponadto studenci toruńskiej uczelni będą mogli wziąć udział w konkursie małych form filmowych. Jego celem będzie upowszechnianie wiedzy nt. funkcjonowania obozu dla dzieci przy ul. Przemysłowej w latach 1942-1945.

Rektor AKSiM, o. dr Zdzisław Klafka CSsR, zaznacza, że ta inicjatywa wpisuje się w misję toruńskiej uczelni.

– Jest to też okazja, aby nasi młodzi studenci mogli propagować za pomocą filmów losy polskich dzieci, które przeżyły prawdziwą gehennę, która do dzisiaj jest nieznana. Myślę, że współpraca naszej uczelni z tym muzeum pomoże nam promować wiedzę historyczną o dzieciach, żeby dzisiaj dzieci nie musiały cierpieć – podkreśla o. dr Zdzisław Klafka CSsR.     

AKSiM współpracuje także z takimi instytucjami jak Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie.

RIRM/TV Trwam News

drukuj