fot. Marcin Lubnau

[TYLKO U NAS] P. Sałek: Polska jest bardzo zaangażowana w obszarze działalności proklimatycznej. Zawsze byliśmy aktywnym członkiem i współpracownikiem w ramach tej konwencji   

Obecnie polityka klimatyczna jest w centrum rozmyślań wielu ważnych polityków. Jest to ważne spotkanie i bardzo się cieszę, że Polska już trzykrotnie była organizatorem konferencji klimatycznej tzw. COP. Polska jest bardzo zaangażowana w obszarze działalności proklimatycznej. Zawsze byliśmy aktywnym członkiem i współpracownikiem w ramach tej konwencji – wyjaśnił Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. 

31 października br. w szkockim Glasgow rozpoczęła się konferencja klimatyczna COP26. Organizatorem wydarzenia jest Organizacja Narodów Zjednoczonych. Zgromadzeni delegaci rozmawiają na temat działań pozwalających zatrzymać zmiany klimatyczne.

– Podczas pierwszych spotkań Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, przedstawił pierwsze propozycje zmian klimatycznych, finansowania klimatycznego i podejścia do polityki klimatycznej. Odbyło się też kilka bardzo ważnych wystąpień przedstawicieli krajów, które przodują w polityce klimatycznej – poinformował Paweł Sałek.

Jednym z delegatów na trwającej konferencji w Glasgow jest Mateusz Morawiecki, premier RP.

– Jest to największe i najważniejsze spotkanie pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Obecnie polityka klimatyczna jest w centrum rozmyślań wielu ważnych polityków. Jest to ważne spotkanie i bardzo się cieszę, że Polska już trzykrotnie była organizatorem konferencji klimatycznej tzw. COP. Polska jest bardzo zaangażowana w obszarze działalności proklimatycznej. Zawsze byliśmy aktywnym członkiem i współpracownikiem w ramach tej konwencji – ocenił doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Zauważył, że cechą charakterystyczną dla konferencji klimatycznej COP26 jest to, że wszystkie głosy są równe, niezależnie od wielkości i siły poszczególnych państw.

– Głos przedstawiciela małego państwa jest równie ważny, jak stanowisko potężnych krajów – dodał gość Radia Maryja.

Boris Johnson, gospodarz konferencji, odniósł się w czterech słowach do problemów, jakie będą rozważane pod brytyjską prezydencją.

– Chodzi o węgiel, samochody, pieniądze i drzewa. Rzeczywiście jest to bardzo ważna i trudna dyskusja, jeśli chodzi o finansowanie polityki klimatycznej. Deklaracje z Paryża z 2015 roku jasno uzasadniają przekazywanie znacznych sum na politykę proklimatyczną. Realizacją polskiego pomysłu jest sprawa związana z zalesieniami i wylesieniami (…). Dziś społeczność międzynarodowa zaczyna zauważać problem, o którym mówił śp. prof. Jan Szyszko – wskazał Paweł Sałek.

Jednym z głównych założeń konferencji klimatycznej COP26 jest przygotowanie podstawowych instrumentów, które pozwolą wprowadzić w życie ustalenia zawarte w Porozumieniu Paryskim.

– Porozumienie Paryskie mówi o wspólnym, ale i zróżnicowanym podejściu do ochrony klimatu. Mówimy o wspólnej odpowiedzialności, ale także o różnych uwarunkowaniach. W swoim przemówieniu premier RP wspomniał o sprawach związanych z tym, jak wygląda polska gospodarka. Jesteśmy krajem, który cały czas kształtuje swój dobrobyt, co oznacza, że musimy prowadzić politykę klimatyczną w taki sposób, by nie ucierpiał na tym człowiek (…). Neutralność klimatyczna nie może być zrównana z procesem dekarbonizacji, ponieważ są to dwa różne pojęcia – wyjaśnił doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Cała rozmowa z Pawłem Sałkiem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl