[TYLKO U NAS] P. Sałek: Użytkowanie zasobów przyrodniczych nie stoi w sprzeczności z ich ochroną. Możemy i mamy prawo korzystać ze środowiska, tylko musimy to robić rozsądnie

Powinniśmy tak o to środowisko dbać, żeby ono w myśl zrównoważonego rozwoju mogło być przekazane przyszłym pokoleniom, ale jednocześnie z tego środowiska możemy i mamy prawo korzystać, tylko musimy to robić w sposób rozsądny. Użytkowanie zasobów przyrodniczych nie stoi w sprzeczności z ich ochroną – zaznaczył Paweł Sałek, doradca prezydenta ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, w sobotnich „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam.

Paweł Sałek zaznaczył, że Polska w sprawach ochrony środowiska i klimatu powinna realizować koncepcję zrównoważonego rozwoju, której zwolennikiem był śp. prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

– Koncepcja zrównoważonego rozwoju to takie kształtowanie środowiska i takie podejście, żeby człowiek jako najwyższy podmiot w środowisku mógł z zasobów przyrodniczych korzystać i je użytkować. Można to robić, jednocześnie chroniąc środowisko. (…) Dzisiaj obszarów, które wchodzą do zbioru ochrony środowiska, jest bardzo dużo. Natomiast – co jest najważniejsze – powinniśmy tak o to środowisko dbać, żeby ono w myśl zrównoważonego rozwoju mogło być przekazane przyszłym pokoleniom, ale jednocześnie z tego środowiska możemy i mamy prawo korzystać, tylko musimy to robić w sposób rozsądny. Użytkowanie zasobów przyrodniczych nie stoi w sprzeczności z ich ochroną – podkreślał doradca prezydenta ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Ochrona środowiska jest także jednym z tematów przewijających się w obecnej kampanii przed wyborami prezydenckimi.

– Sprawy związane z ochroną środowiska znalazły się w debacie publicznej kandydatów czy stronnictw politycznych. Dzisiaj w zasadzie wszyscy kandydaci mówią (…) i we wszystkich programach myśl związana z ochroną środowiska się przewija – to bardzo dobrze. To świadczy o tym, że dzisiaj sprawy ekologiczne weszły do dyskusji w domach Polaków. Po 1989 roku, kiedy zaczynały się w Polsce przemiany, jednak przez wiele lat czy kadencji, kiedy odbywały się wybory w Polsce, tematy te nie były dotykane – zauważył Paweł Sałek.

Gość „Polskiego punktu widzenia” wspomniał również o mechanizmie tzw. sprawiedliwej transformacji, jeśli chodzi o emisję gazów cieplarnianych.

– Aby chronić klimat, zmniejszać emisję gazów cieplarnianych, które są bezpośrednio związane z użytkowaniem węglowodorów – gaz, ropa naftowa, węgiel kamienny czy brunatny – nasza gospodarka musi się transformować w kierunku mniej emisyjnym. Podobna sytuacja jest z wytwarzaniem energii. Nikt nie kwestionuje inwestycji w odnawialne źródła energii. (…) Tylko, że w Polsce ten proces powinien przechodzić dekadami i jednocześnie powinien być realizowany w sposób zrównoważony i rozsądny – zwrócił uwagę specjalista ds. ochrony środowiska.

– Dla całego mix-u energetycznego powinno być miejsce i dla odnawialnych źródeł energii, i dla węgla kamiennego czy brunatnego, bo takie są okoliczności funkcjonowania naszego kraju. Natomiast głosy, które pojawiają się wśród niektórych kandydatów, że wszystko będziemy mogli zrealizować i dostarczać energię na bazie odnawialnych źródeł energii, to nawet tak bogata gospodarka i rozwinięty sektor odnawialnych źródeł energii naszych sąsiadów w Niemczech są dotowane w ogromnych kwotach – dodał.

Paweł Sałek wskazał na kilka programów związanych z ochroną środowiska, które są realizowane w Polsce z inicjatywy ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy.

– Bardzo ciekawy i interesujący program „Czyste powietrze”, gdzie jest możliwość mieszanego dofinansowania działań termomodernizacyjnych, proekologicznych, związanych z wymianą kotła, stolarki okiennej, dociepleniem ścian, stropodachów – dla osób, które są mniej zamożne i mają możliwość mieszanego dofinansowania w części dotacji, a w części pożyczki preferencyjnej. Bardzo dobrym pomysłem prezydenta, który podpisał ustawę i podkreślał jej wagę, to sprawa związana z tzw. ulgą termomodernizacyjną, która wynosi 53 tysiące złotych. (…) Prezydent podpisał ustawę zmniejszającą podatek z 23 na 8 procent na instalacje, które dotyczą odnawialnych źródeł energii, a to jest bezpośrednio związane z programem „Mój prąd” – wymieniał gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

 

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl