[TYLKO U NAS] P. Sałek: Prof. J. Szyszko zwracał uwagę na pracę polskich myśliwych, leśników i rolników

Prof. Jan Szyszko często powtarzał, że Polsce – dzięki polskiemu myśliwemu, leśnikowi i rolnikowi – udało się zachować wszystkie zasoby wolno żyjących roślin, grzybów i zwierząt, czym nie wszyscy w układzie europejskim mogą się poszczycić – powiedział w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Paweł Sałek, doradca prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.

Obchodzimy dziś pierwszą rocznicę śmierci prof. Jana Szyszko, byłego ministra środowiska. Paweł Sałek w tym kontekście powiedział, że „Pan Bóg zdecydował inaczej niż ludziom się wydawało”.

– Pana prof. Jana Szyszko nam brakuje. Te wszystkie sprawy, o które on zabiegał – o polskie lasy, przyrodę – z nami pozostały, natomiast jego już nie ma. Te problemy związane z ochroną przyrody czy leśnictwem pozostają cały czas aktualne. W tych okolicznościach musimy jakoś – wśród grona osób, które pozostawił pan profesor – sobie radzić – wskazał gość Radia Maryja.

Prof. Jan Szyszko był mocno atakowany przez środowiska liberalne, lewicowe czy tzw. środowiska ekologów. Niejednokrotnie w mediach przetaczały się kłamliwe tytuły prasowe. Był on człowiekiem nieustępliwym. Bronił prawdy o człowieku, także o środowisku naturalnym. W murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, a także na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam mógł głosić prawdę, z czego chętnie korzystał.

– Pan profesor był wykładowcą w WSKSiM w Toruniu. Z jego inicjatywy uruchomiono tam ciekawe studia dot. ekologii i zarządzania, na których studenci dowiadują się, w jaki sposób można kreować przyrodę, stymulować zasoby przyrodnicze, aby mogły służyć człowiekowi, a także jak można zarządzać tym procesem od strony czysto operacyjnej. Potrafił zaciekawić studentów. Był bardzo otwarty w swoim postępowaniu. Jego prywatna stacja badawcza była otwarta dla studentów, doktorantów, ludzi nauki, polityków. Stacja badawcza w Tucznie zawsze miała otwarte drzwi dla wszystkich – podkreślił doradca prezydenta RP.

Wspominał i mówił o tym, że tylko dzięki temu, że istnieją media związane z Toruniem, pewne wartości w układzie komunikacyjnym mogą się przebić do świadomości społecznej kontynuował Paweł Sałek.

– Jeśli chodzi o ochronę przyrody, mamy dzisiaj bardzo dużo przekłamań, emocji. Odchodzi się coraz bardziej od podejścia naukowego, które obserwuje pewne procesy przyrodnicze. (…) Jako naród mamy wpisaną symbiozę i współpracę ze środowiskiem leśnym i ochroną przyrody. Prof. Jan Szyszko często powtarzał, że Polsce – dzięki polskiemu myśliwemu, leśnikowi i rolnikowi – udało się zachować wszystkie zasoby wolno żyjących roślin, grzybów i zwierząt, czym nie wszyscy w układzie europejskim mogą się poszczycić – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z Pawłem Sałkiem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj]

 

radiomaryja.pl

drukuj