fot. www.flickr.com

Polski eksport wciąż rośnie

Pomimo spowolnienia gospodarczego na świecie polski eksport wciąż rośnie. Z możliwości tej w niewielkim stopniu korzystają małe firmy. Pomóc mogą opracowywane przez rząd zmiany w postaci Pakietu dla przedsiębiorców. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapewnia, że wprowadzanie reform nie będzie uzależnione od spowolnienia gospodarczego w naszym kraju. 

W tym roku polski eksport ma wzrosnąć o 6 proc. w ujęciu rocznym. Obecnie odpowiada on za 55 procent PKB naszego kraju.

Jesteśmy w światowej czołówce – mówi premier Mateusz Morawiecki.

– Polski eksport rośnie – uwaga – dwa razy szybciej niż eksport całego świata, eksport brutto całego świata, czyli porównujemy tutaj jabłka z jabłkami – wskazuje premier Mateusz Morawiecki.

Tylko 13 proc. małych oraz 27 proc. średnich firm korzysta z takich możliwości.

Mniejsze firmy mają utrudniony start – zauważa ekonomista dr Krystian Mieszkała.

– Bardzo często borykają się one na starcie swojej działalności z kłopotami finansowymi oraz koniecznością płacenia ZUS-u, który ze stosunku do ich przychodów i dochodów – można powiedzieć – był zawyżony – mówi dr Krystian Mieszkała.

Rząd szykuje jednak szereg zmian dla przedsiębiorców, m.in. ulgę w ZUS dla przedsiębiorców o przychodach do 10 tys. zł oraz utrzymanie ryczałtu składek dla przychodów powyżej tej kwoty. Kolejna zapowiedź to zwiększenie limitu przychodów do 2 mln euro dla podatku ryczałtowego i 9-proc. CIT-u. Wsparcie otrzymają też inwestorzy. To pozwoli polskim firmom przetrwać spowolnienie gospodarcze – zauważa ekonomista profesor Zdzisław Kordel z Uniwersytetu Gdańskiego.

– Gdyby wystąpiło spowolnienie gospodarcze, to ma to bezpośrednie przebicie na spowolnienie działalności przedsiębiorstw. (…) Cały zestaw działań państwa w zakresie przedsiębiorstw powoduje, że oni odnajdą się w swojej działalności gospodarczej – mówi prof. Zdzisław Kordel.

O prognozach niższej dynamiki PKB mówi Narodowy Bank Polski. Jak podkreśla prezes PiS Jarosław Kaczyński, to zrównoważony budżet pozwoli Polsce przetrwać czas spowolnienia.

– Mając pewien zapas, pewną poduszkę, która nas chroni w razie potrzeby zwiększenia wydatków, jesteśmy w stanie ciężkie czasy przetrwać w dalszym ciągu się rozwijając, realizując swój plan – zaznacza Jarosław Kaczyński.

Według byłego wiceministra finansów w rządzie PO-PSL prof. Stanisława Gomułki obecny rząd powinien wstrzymać się z kolejnymi reformami, takimi jak chociażby 13. i 14. emerytura czy wzrost płacy minimalnej.

– Wiemy, że pojawiły się w ostatnich miesiącach określone propozycje wydatkowe na niezwykle dużą skalę – wskazuje prof. Stanisław Gomułka.

Niekorzystne mają być te obniżki w podatkach PIT i CIT. Według opozycji rząd trwoni pieniądze na repolonizację gospodarki.

– Skarb Państwa większość tych firm musi dokapitalizować, zapłacić za nie, a po drugie, zaburza wręcz konkurencyjność w branży, w której się pojawia – przekonuje dr Grażyna Magdziak, była minister skarbu i prywatyzacji, ekspert BCC.

To ogólnoświatowy trend – odpowiada rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

– Każde państwo stara się wspierać swój kapitał, bo ten kapitał tworzy miejsca pracy i daje dobrobyt w kraju pochodzenia – wskazuje Adam Abramowicz.

Według szacunków, tylko na niższym ZUS-ie skorzysta 200 tys. firm.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl