fot. flickr.com

Senatorowie pracują nad zmianami w ustawach dot. wzmocnienia nadzoru nad rynkiem finansowym 

Senat rozpoczął prace nad nowelizacją ustaw dotyczących wzmocnienia nadzoru nad rynkiem finansowym. Krytykowana przez opozycję nowela zawiera artykuł wprowadzony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, umożliwiający przejmowanie przez banki innych banków znajdujących się w kłopotach.

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zarekomendowała przyjęcie nowelizacji bez poprawek. Platforma Obywatelska chciała zaprzestania prac nad przepisami, wskazując, że są one pokłosiem afery z KNF.

Szef senackiej Komisji Budżetu i Finansów Grzegorz Bierecki mówił dziś w Senacie, że przerwanie prac izby byłoby spełnieniem ewentualnej korupcyjnej propozycji, która miała być złożona podczas nagranej rozmowy byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim.

– Jeśli sens tej propozycji korupcyjnej miał być taki, że ma być wstrzymana praca nad ustawą w zamian za łapówkę, to komisje tym bardziej nie powinny wstrzymywać prac nad tą ustawą i tym bardziej Senat jako całość nie powinien wstrzymywać prac nad tą ustawą. Ona jest być może rzeczywiście niekorzystna dla niektórych inwestorów działających na rynku finansowym w Polsce. Być może jest niekorzystna także dla pana Leszka Czarneckiego, niemniej jednak nie są to powody, dla których należy wstrzymywać prace nad tą ustawą – ocenił senator Grzegorz Bierecki.   

Nowela w myśl uzasadnienia ma wzmocnić koordynację polityki państwa wobec rynku finansowego oraz wcześniejszą identyfikację zagrożeń.

Zakłada ona m.in., że skład KNF zostanie rozszerzony o przedstawiciela premiera, ministra-koordynatora służb specjalnych, a także prezesów UOKiK i BFG. W myśl noweli urząd KNF stanie się państwową osobą prawną.

RIRM

drukuj