fot. PAP/Waldemar Deska

Ks. abp W. Depo na Jasnej Górze: Nasze czasy są nie tylko wielką próbą wiary narodu i Kościoła, ale w pewnym sensie jest to trudny test na dwutysiącletnią kulturę i cywilizację chrześcijańską

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dodaje nam odwagi wiary, która jest darem Ducha Świętego, albowiem żyjemy w świecie, w którym często zdają się triumfować powszechne zakłamanie, zło i śmierć –  powiedział ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w homilii wygłoszonej podczas sumy pontyfikalnej na Jasnej Górze.

W Maryi, jak pouczał nas św. Jan Paweł II w encyklice „O Eucharystii w życiu Kościoła”, poznajemy przemieniającą moc miłości Boga – mówił ks. bp Wacław Depo.

– W Maryi dostrzegamy świat odnowiony miłością. To ona uczy nas uznać zbawczą i miłosierną obecność Jej Syna we wspólnocie Kościoła. Brak kontemplacji oblicza Maryi, a wraz z nim brak odniesień do Chrystusa, Jej Syna, uniemożliwiają nam odkrycie i wniknięcie w samą tajemnicę obecności i działania Boga w świecie. (…) Wiara zatem jest drogą wsłuchiwania się i posłuszeństwem Słowu Boga i całkowitym (na wzór Maryi) zdaniem się na inicjatywę i działanie Boga w nas – podkreślił metropolita częstochowski.

Uroczystość 15 sierpnia – jak zaznaczył duchowny – dodaje nam odwagi wiary, która jest darem Ducha Świętego, albowiem żyjemy w świecie, w którym często zdają się triumfować powszechne zakłamanie, zło i śmierć.

Nie bójmy się tego powiedzieć, że czasy nasze są nie tylko wielką próbą wiary naszego narodu i Kościoła, ale w pewnym sensie jest to trudny test na dwutysiącletnią kulturę i cywilizację chrześcijańską. To nas musi zdumiewać, że już 15 sierpnia 1996 r. na Jasnej Górze śp. ks. kard. Józef Glemp,  odpowiadając na pytanie: Co niepokoi Kościół w jego pracy nad pogłębieniem wiary ku promocji moralnej człowieka?, mówił: „To trudne do wyrugowania zakłamanie, które przyczynia się do zachwiania równowagi sumienia rozróżniającego dobro od zła i prawdę od kłamstwa”. Wskazał, że bez modlitwy do Chrystusa, bez modlitwy do Matki i bez pomocy Ducha Świętego trudno nam będzie rozpoznawać  pokusy szatana wabiącego do zła – mówił ks. bp Wacław Depo.

W tym samym duchu odpowiedzialności za pracę Kościoła na ziemi polskiej pisał również Ojciec Święty Franciszek w encyklice pt. „Światło wiary”.

„Wiara chrześcijańska jest historią spotkania człowieka z miłością, która objawiła się w pełni w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Wiara to nie tylko patrzenie, kontemplacja Jezusa, ale też patrzenie na świat, na sprawy współczesne, które przeżywamy Jego oczami” – brzmi treść encykliki.

– Wiara, jak podkreśla papież Franciszek, nie mieszka w mroku, ale jest światłem dla naszych ciemności i oświetla teraźniejszość, wskazując kierunek naszej wędrówki w czasie. Idąc za tym papieskim przesłaniem, możemy lepiej zrozumieć, że budzenie energii religijnych (zapalanie świateł wiary i nadziei) jest sprawą obowiązku nas wszystkich katolików, poczynając od biskupów i kapłanów, bo takie energie zachowują i gwarantują wolność ducha. Wówczas oddajemy nie tylko Kościołowi, ale i narodowi największą przysługę poprzez przedłużenie bytu narodowego i aby miłość do Boga i Ojczyzny była wartością nadrzędną, przekazywaną potomnym (…), za przykładem bohaterskich zmagań z 1920 r.  i Bitwy Warszawskiej – zauważył metropolita częstochowski.

radiomaryja.pl

drukuj