Około 4 mln pielgrzymów odwiedziło w roku 2017 Jasną Górę

Około 4 mln pielgrzymów i turystów odwiedziło w roku 2017 Jasną Górę. 2017 r. minął w sanktuarium pod znakiem jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieża Klemensa XI. Główne jubileuszowe uroczystości odbyły się w sierpniu.

W niedzielę, ostatnim dniu roku, biuro prasowe jasnogórskiego sanktuarium podsumowało ubiegły rok, w którym Jasną Górę odwiedziło ok. pół miliona pielgrzymów mniej niż w roku 2016 – jednak do ówczesnego frekwencyjnego rekordu przyczyniły się Światowe Dni Młodzieży oraz lipcowe spotkanie z papieżem Franciszkiem, które zgromadziło pod jasnogórskim szczytem ok. 400 tys. wiernych.

W kończącym się roku 2017 w 216 ogólnopolskich pielgrzymkach na Jasną Górę wzięło udział ponad 811,3 tys. osób. Około 123 tys. wiernych przybyło do sanktuarium w 263 pielgrzymkach pieszych. Ok. 8,1 tys. osób przyjechało do Częstochowy w pielgrzymkach rowerowych (144 grupy), a ponad 360 osób (16 grup) przybyło w pielgrzymkach biegowych. Niespełna 40 osób dotarło do sanktuarium konno, a ponad 200 pielgrzymów – na rolkach.

Wśród ogólnopolskich pielgrzymek w kończącym się roku najliczniej byli reprezentowani członkowie i sympatycy Rodziny Radia Maryja oraz Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, a także rolnicy, anonimowi alkoholicy, związkowcy (w ramach dorocznej Pielgrzymki Ludzi Pracy), motocykliści, członkowie Kół Żywego Różańca, czy uczniowie i nauczyciele szkół im. Jana Pawła II. O pomyślny wynik egzaminu dojrzałości modliło się na Jasnej Górze blisko 102,7 tys. maturzystów z różnych regionów Polski.

Jak wyliczyli gospodarze jasnogórskiego sanktuarium, ojcowie paulini, w minionym roku poza polskimi kardynałami, arcybiskupami i biskupami, Jasną Górę odwiedziło 28 hierarchów z 18 państw. Sanktuarium odwiedzili pielgrzymi i turyści z 76 krajów świata – najwięcej z Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Francji. Oprowadzając obcokrajowców przewodnicy używali 9 języków. W ciągu całego roku na Jasnej Górze kapłani rozdzielili ponad 2,8 mln komunii.

Przez cały miniony rok w sanktuarium trwały obchody 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieża Klemensa XI – wydarzenie to miało to miejsce 8 września 1717 r. Z okazji jubileuszu papież Franciszek ofiarował dla Jasnej Góry szczególny dar, jakim był przywilej odpustu zupełnego dla pielgrzymów, odwiedzających w tym roku sanktuarium.

Decyzją Sejmu i Senatu, 2017 r. był rokiem 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu. Główne obchody jubileuszu odbyły się na Jasnej Górze 26 sierpnia, z udziałem episkopatu Polski, prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, marszałków Sejmu i Senatu, parlamentarzystów i ponad 100 tys. wiernych. Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio, a kazanie wygłosił prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

W minionym roku papież Franciszek pobłogosławił także nowe korony na jasnogórski obraz Matki Bożej, będące repliką diademów ofiarowanych 300 lat temu przez papieża Klemensa XI. Korony zostały nałożone na obraz Matki Bożej Jasnogórskiej 28 lipca, w pierwszą rocznicę pielgrzymki papieża Franciszka na Jasną Górę. Wykonał je włoski złotnik Michele Affidato.

Jedną z inicjatyw zakonu paulinów związanych z obchodami roku jubileuszowego była akcja „Żywa Korona Maryi”, w ramach której wierni przesyłali na Jasną Górę swoje zdjęcia, wraz z deklaracjami darów duchowych. Z ponad 14 tys. przesłanych drogą elektroniczną zdjęć powstała mozaika Matki Bożej na murach jasnogórskich.

W kończącym się roku na Jasnej Górze prowadzono też szeroko zakrojone prace remontowo-konserwatorskie, obejmujące m.in. część Kaplicy Cudownego Obrazu, salę papieską i jasnogórskie wały. Większość środków na remonty i renowacje pochodzi z unijnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach puli przeznaczonej na ochronę dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Trwa również remont elewacji wieży jasnogórskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl