fot. Panteon Górnośląski

37. rocznica śmierci ks. F. Blachnickiego. Powstaje film, który opowie o ostatnich miesiącach życia kapłana

Ksiądz Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu (Niemcy). Jak dowiedli śledczy Instytutu Pamięci Narodowej, założyciel ruchu oazowego w Polsce padł ofiarą agentów Służby Bezpieczeństwa PRL. Powstaje film fabularny opowiadający o jego życiu. Główną oś scenariusza stanowią ostatnie miesiące życia odważnego kapłana.

fot. Panteon Górnośląski

„To postać, która może być fascynująca z wielu powodów. Jako kapłan odcisnął piętno na życiu wielu ludzi, ucząc ich żyć w prawdzie. Jego działalność wywarła też ogromny wpływ na kształt świata, w którym dziś żyjemy – na to, że mamy wolną Polskę, a współcześni młodzi ludzie mają możliwość normalnie funkcjonować. Jego proces beatyfikacyjny został ukończony dziewięć lat temu decyzją papieża o uznaniu heroiczności cnót kapłana. Aby mógł zostać wyniesiony na ołtarze, potrzeba jeszcze uznanego przez Kościół cudu za jego wstawiennictwem. Na taki cud czekamy i modlimy się o niego. Nowe światło na sprawę rzucają ustalenia śledczych o okolicznościach śmierci księdza Blachnickiego. Wobec tych doniesień być może zostanie rozważone wdrożenie ścieżki procesowej w sprawie o męczeństwo” – podkreślił ks. bp Adam Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego.

Konkretne plany dotyczące produkcji filmu poświęconego życiu kapłana powstały dwa i pół roku temu. Zaowocowały wyłonieniem w drodze konkursu przez producenta filmu – Panteon Górnośląski w Katowicach – scenarzystki Katarzyny Błaszczyńskiej oraz rozpoczęciem zdjęć dniem próbnym 8 grudnia 2023 roku w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.

fot. Panteon Górnośląski

Reżyserem filmu jest Mateusz Olszewski. W rolę księdza Franciszka Blachnickiego wciela się Andrzej Niemirski. Jedną z głównych ról kobiecych – wspierającej dzieła kapłana asystentki i przyjaciółki Marysi – powierzono Dominice Kluźniak. Akcja filmu koncentruje się na kilku ostatnich miesiącach życia ks. Franciszka Blachnickiego, kiedy to walczy on z trudnościami finansowymi prowadzonego w Carlsbergu ośrodka Marianum. Musi także skonfrontować się z podejrzeniami o obecność agentów SB w gronie najbliższych współpracowników.

„Produkcja filmu to długotrwały i złożony proces. Obecnie kończymy etap developmentu, czyli planowania i decyzji dotyczących szczegółów tego przedsięwzięcia. Mamy już kosztorys i terminarz prac. Rozpoczynamy starania o środki finansowe z różnego rodzaju instytucji kultury, samorządów, biznesu.  Dlatego zachęcamy do kontaktu wszystkie organizacje, instytucje, firmy i osoby prywatne pragnące wesprzeć prace nad opowiedzeniem historii tego wyjątkowego bohatera” – wyjaśnił Ryszard Kopiec, dyrektor Panteonu Górnośląskiego.

fot. Panteon Górnośląski

fot. Panteon Górnośląski

Jednocześnie producenci zapraszają każdego, kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę do powstania tej kinowej opowieści, do wsparcia.

„Dla mnie ksiądz Blachnicki to wielki bohater, ponieważ przeżył życie jako wolny człowiek. Odkrył Boga, który jest jedynym prawdziwym źródłem wolności. Oddał swoje życie w służbie tej prawdzie. Jestem przekonany, że w dzieło powstania tego filmu włączy się społeczność ruchu oazowego w Polsce i na świecie. Liczymy na osoby, które pamiętają księdza Blachnickiego ze swojej oazowej młodości i chciałyby przy tej okazji wspólnie powspominać ten wspaniały, budujący czas oraz opowiedzieć o nim kolejnym pokoleniom. Jesteśmy również przekonani, że także młodsi członkowie wspólnot Ruchu Światło-Życie zechcą zaangażować się w to przedsięwzięcie” – tłumaczył Andrzej Raj, prezes Zarządu Fundacji Światło-Życie (koproducent filmu).

Film na ekrany polskich kin wprowadzi Rafael Film, czołowy polski dystrybutor filmów z wartościowym i ewangelicznym przesłaniem.

„Niewiele jest postaci we współczesnej historii Polski i Kościoła, które bardziej niż ks. Blachnicki zasługiwałyby na upamiętnienie produkcją filmową. Dlatego z wielką radością i bez chwili wahania włączyliśmy się w proces powstania filmu, a w przyszłości będziemy robić wszystko, by jak najszerzej zaprezentować dzieło polskim i nie tylko polskim widzom” – mówił Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Panteonu Górnośląskiego oraz na stronie Fundacji Światło-Życie.

 

Panteon Górnośląski wydał też komiks poświęcony postaci księdza Franciszka Blachnickiego, którego współautorem jest reżyser filmu Mateusz Olszewski.

 Panteon Górnośląski w Katowicach/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl