fot. Monika Bilska

30 lat w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie

Już w sobotę – 4 grudnia 2021 roku – będziemy obchodzić 30. rocznicę powstania Radia Maryja. To 30 lat w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Choć Radio Maryja zaczęło nadawać na początku grudnia 1991 roku, idea jego powstania zrodziła się znacznie wcześniej.

– Właściwie to zaczynaliśmy pracę nad radiem, żeby ono powstało, 2 lata wcześniej. To było dużo przygotowań, dużo zabiegania – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Założyciel i Dyrektor Radia Maryja.

Ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej, doskonale pamięta spotkanie z Ojcem Dyrektorem 30 lat temu w Rzymie.

– Podjął się inicjatywy trudnej, ale Matka Boża mu pomagała. Figurka Matki Bożej towarzyszyła mu w trakcie różnych spotkań, odwiedzin i w końcu zostały przełamane wszystkie opory – wskazał ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Dziś Radio Maryja spełnia ogromną funkcję w kontekście oddolnej aktywności obywateli – podkreśla prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

– To jest oddolna aktywność osób, które mają wspólne wartości i grupują się wokół tych wartości” – powiedział prof. Piotr Gliński.

Radio Maryja jest dziś ważne na wielu płaszczyznach. Potwierdza to dewiza toruńskiej rozgłośni – w służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

– To Radio rozmodliło Polaków i to jest niezwykłe zadanie, a jednocześnie promuje piękną Polską kulturę oraz sztukę – zaznaczył Jan Maria Jackowski, senator RP.

Potwierdzeniem tych słów są dzieła, które wzrastają przy Radiu Maryja. To m.in. Telewizja Trwam, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej  czy Park Pamięci Narodowej Nie było by ich, gdyby nie Rodzina Radia Maryja. To dzięki jej wsparciu stanęły także mury Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II w Toruniu.

– Wszystkim dziękujemy, światło Wasze niech świeci przed ludźmi, niech ludzie wiedzą. Tak powstaje Kościół w Polsce, tak powstają wielkie dzieła – powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Wyrazem tej wdzięczności jest poświęcona dziś Aleja Darczyńców. To granitowe tablice z nazwiskami dobroczyńców i ofiarodawców. Łącznie to prawie 39 tys. osób.

– I zrobiliśmy jeszcze taką księgę elektroniczną, w której są nawet najmniejsze dary. Tam jest 106 tys. ludzi – podkreślił dyrektor i założyciel Radia Maryja.

Tuż obok toruńskiej świątyni budowane jest także Muzeum Pamięć i Tożsamość.

– To będzie muzeum o szczególnym profilu, bo będzie pokazywało polską historię poprzez prymat pewnej bardzo ważnej aksjologii, poprzez prymat systemu aksjologicznego związanego ze św. Janem Pawłem II – wyjaśnił prof. Piotr Gliński.

Bo św. Jan Paweł II to postać, jakże kluczowa w historii Radia Maryja. To Papież Polak wskazywał, jak powinna wyglądać posługa dziennikarzy.

– To nie jest zawód, tylko to jest misja. Ojciec Święty Jan Paweł II porównuje powołanie dziennikarzy do swojego powołania – zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Powołania, którym jest służba w imię prawdy, dobra i piękna. Tę służbę od 30 lat wypełnia właśnie Radio Maryja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl