Górale w obronie TV Trwam

Wypowiedź ks. prałata Tadeusza Juchasa, kustosza sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej w Ludźmierzu.

13 października górale wzięli udział w Gwiaździstej Pielgrzymce Podhala, Orawy i Spisza w obronie wiary, Krzyża i Telewizji Trwam. Wyruszyli z Nowego Targu do sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu.

Na początku pielgrzymki poszły Krzyże parafii, organizacji a później duży transparent informujący „W obronie Krzyża stanę”. Potem sprawowana była Droga Krzyżowa. Modliliśmy się w intencjach Ojca Świętego, owoców Roku Wiary i o to, żeby TV TRWAM miała miejsce na cyfrowym multipleksie nr 1. To wszystko było przedmiotem intencji naszej modlitwy, świadectwa i wołania, że nam jako katolikom to się należy. Należy się nam prawo do tego żebyśmy mieli jasną i czystą formę przekazu, taką jaka jest w TV TRWAM i Radiu Maryja.

Chcemy, aby każdy obywatel naszej Ojczyzny miał ułatwiony dostęp do przekazu treści religijnych. TV Trwam służy tej posłudze, jesteśmy świadkami relacji z pielgrzymek Ojca Świętego, z wydarzeń religijnych. Jesteśmy świadkami szerzenia wiedzy religijnej przez ten środek przekazu.

Na wzór Wielkiego Piątku odprawiliśmy adorację Krzyża Świętego. Później z Krzyżami, ze świadectwem wiary udaliśmy się do Ogrodu Różańcowego. Przy Golgocie umieściliśmy Krzyże, jako świadectwo, że nadal w Roku Wiary jesteśmy razem z Chrystusem, z Papieżem i czcimy Krzyż – znak naszej wiary. Odczytany został list do Ojca Świętego Benedykta XVI i apel do władz. Przygotowaliśmy tekst, pozdrowienia Ojca Świętego Benedykta XVI, bo jest to duże wydarzenie na Podhalu.

Ojciec Święty Benedykt XVI 7 października otworzył Synod Biskupów upamiętniający 50. rocznicę otwarcia soboru Watykańskiego II. Został również ogłoszony Rok Wiary. Chcemy publicznie przyznać się, że nadal nasze pokolenie żyje Kościołem, Ewangelią, treściami wiary i Chrystusowym Krzyżem. Stąd ta manifestacja pokoju, naszej wiary, w której chcemy okazać szacunek dla najświętszego znaku chrześcijaństwa, jakim jest Krzyż. Manifestacja była organizowana przez duszpasterzy całego Podhala Orawy i Spisza. Na tą demonstracje przybyli wierni z różnych stron całego Podhala. Przyjechali nie tylko po to, żeby zgromadzić się przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

Chcieliśmy dać tej pielgrzymce odpowiedź na te wielkie słowa, które pozostawił nam błogosławiony Jan Paweł II: „Brońcie Krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że Krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie!
Niech przypomina nam o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie”. (Z homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Zakopanem 6 czerwca 1997 r.)
Oczywiście wielu nie podobają się słowa Ojca Świętego. Przyjmujemy całym sercem to przesłanie i zadanie.
Tak się mówi na Podhalu, że stragan rozwalono, kram i klientela została. Bardzo często słyszymy w różnych środkach przekazu o ciemnogrodzie, jaki reprezentuje Kościół. Jest to powtarzanie zdań, które kiedyś powtarzali komuniści, że są nowocześni, że zrobią nam raj na ziemi. Stalin też tak kiedyś obiecywał. To właśnie Hitler nazywał Kościół Katolicki ciemnogrodem. Rzeczywistość jest taka, że Hitler i Stalin przeminęli tak samo jak komunizm a Chrystus, Kościół i Krzyż trwa.
Ktoś sobie przypisał taką możliwość oceny, życia Kościoła. Nie dajmy się omamić hasłami, które pozostają. Ta klientela po komunizmie nadal operuje tego typu pojęciami, które są absurdalne w konfrontacji z historią i rzeczywistością naszej Ojczyzny. Krzyż jest znakiem świętym, znakiem z którym chrześcijanie na co dzień się umacniają. Pozdrawiamy się znakiem Krzyża świętego, rozpoczynamy dzień, modlitwę, na naszych wieżach umieszczamy Krzyże, jako znaki naszej godności i naszych korzeni.
Wiemy dokąd idziemy i nie musimy martwić się o to, czy nas ktoś określa, jako nowoczesnych czy ciemnogród. Kościół już się do tego przyzwyczaił. Kościół nadal pełni swoją funkcję. Dlatego dziękujmy Radiu Maryja i TV TRWAM za wzmacnianie dzieła dla Narodu. Dzieła, które umacnia wiarę.
Chcemy prosić wszystkich, którzy sprawują władzę, a także wszystkich wierzących, aby uszanowali obecność Krzyża świętego w przestrzeni społecznej i publicznej. Chcielibyśmy także prosić parlamentarzystów, by pamiętali kto ich wybrał do Senatu, do Sejmu i by reprezentowali naszą chrześcijańską tradycję Podhala. Będzie także możliwość złożenia podpisów pod protestem do KRRiT, dla tych, którzy jeszcze tego nie uczynili.
Wypowiedź ks. prałata Tadeusza Juchasa, kustosza sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej w Ludźmierzu. 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl