Rozpoczął się Adwent

Dziś pierwsza niedziela adwentu. To czas, który ma nas duchowo przygotować do Świąt Bożego Narodzenia.

Adwent to czas szczególnego oczekiwania, ale też spełnionych nadziei – podkreśla ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

– Ta spełniona nadzieja to wielka radość dla człowieka, bo wiemy, że Chrystus na pewno przyjdzie. To czas przygotowań duchowych, czas prostowania ścieżek, czas pojednania i nowego spojrzenia na rzeczywistość, która nas otacza – wskazał.

O duchowym przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia mówił w czasie rozważań przed modlitwą „Anioł Pański” Ojciec Święty Franciszek. Papież podkreślał, że trzeba czekać na Pana z radością, nawet z sercem wśród utrapień, w kryzysach życiowych i dramatach historii. Zachęcał także do czuwania i uwagi.

– Potrzebujemy czujności, aby nie spędzać swoich dni w przyzwyczajeniu, aby nie dać się przytłoczyć – jak mówi Jezus – ziemskim troskom. Dzisiaj jest więc dobra okazja, by zadać sobie pytanie: Co obciąża moje serce? Co obciąża mojego ducha? Co sprawia, że zasiadam w fotelu lenistwa? – mówił Biskup Rzymu.

Papież podkreślał, że smutny jest widok chrześcijan na fotelu i uśpionych – bez entuzjazmu i pasji dla Ewangelii.

W pierwszą niedzielę Adwentu w Polsce rozpoczął się nowy rok duszpasterski. Jego hasłem są słowa: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Jest to także ostatni etap realizacji trzyletniego programu duszpasterskiego pt. „Eucharystia daje życie”. Chcemy sobie uświadomić w tym czasie, że przyjmując Chrystusa jesteśmy zobowiązani, by Nim żyć i dzielić się naszą wiarą z innymi – podkreśla ordynariusz diecezji opolskiej i przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, ks. bp Andrzej Czaja.

– W praktyce rozwijanie tych zadań oznacza podjęcie kształtowania eucharystycznego stylu życia – wskazuje ks. bp Andrzej Czaja.

Odnosi się to m.in. do świętowania Dnia Pańskiego.

– Ten dzień ma nas uruchomić na cały tydzień – żebyśmy żyli Chrystusem, którego przyjęliśmy w Komunii Świętej. Coraz częściej w naszym życiu świętowanie Dnia Pańskiego ograniczamy do jednej godziny – z Dnia Pańskiego staje się „godzina Pańska” – zaznacza przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Ważna jest także wspólna modlitwa w rodzinach.

– Powinniśmy bardziej zadbać o to, by nasz dom stał się Kościołem Domowym – dodaje.

My wszyscy w naszych domach powinniśmy budować wspólnotę kościelną. Nasz dom powinien być domem i szkołą Komunii – podkreśla ks. bp Andrzej Czaja, zachęcając jednocześnie do życia modlitwą na co dzień.  Kolejnym zadaniem dla nas jest także głoszenie Chrystusa nie tylko słowem, ale i czynem, czyli bycie świadkiem.

TV Trwam News

drukuj