fot. PAP/Darek Delmanowicz

Za niespełna dwa miesiące odbędą się wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum

Za niespełna dwa miesiące ruszymy do urn, by wziąć udział w wyborach parlamentarnych. 15 października będziemy mieli także okazję na wypowiedzenie się w kwestiach dotyczących naszego bezpieczeństwa podczas ogólnokrajowego referendum.

Sejm przyjął w czwartek uchwałę w sprawie ogólnokrajowego referendum. Odbędzie się ono wraz z wyborami parlamentarnymi, czyli 15 października [czytaj więcej].

– To referendum gwarantuje, że jeżeli na coś się obywatele umówią ze swoimi politykami, to będzie to musiało być realizowane – zaznaczył Bartosz Kownacki, poseł PiS.

Stąd też takie, a nie inne zachowanie opozycji, która od samego początku bojkotowała pomysł referendum – mówił szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP, Marcin Przydacz, w Polskim Radiu.

– Myślę, że bardzo nerwowe zachowanie części opozycji wynika właśnie z pewnej niepewności, że oni pewne rzeczy obiecują albo mówią zupełnie inaczej, licząc na to, iż po wyborach będą mogli już realizować politykę według własnego uznania, a tutaj jednak będzie pewnego rodzaju związanie z kwestią decyzji referendalnej – dodał.

Udział w referendum jest dobrowolny – wskazał prawnik Piotr Gaglik. Obywatel, który nie ma zamiaru w nim uczestniczyć, ma prawo odmówić przyjęcia karty z pytaniami referendalnymi, nie ma jednak prawa jej niszczyć.

– Jeżeli wyborca pobierze tę kartę, nie powie do członka komisji wyborczej „Proszę mi nie dawać tej karty, bo ja nie chce” – i mówi się o tym, że to powinno być odnotowane „odmówił przyjęcia karty”, i to musi być w protokole komisji wyborczej – tylko weźmie tę kartę i na oczach pozostałych członków komisji wyborczej ją podrze, to wtedy jest problem –  zaakcentował Piotr Gaglik.

Szef Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Sylwester Marciniak, zaakcentował, że zniszczenie karty referendalnej jest karalne.

– Kto niszczy kartę do głosowania, podlega karze pozbawienia wolności i to do lat dwóch – wyjaśnił.

W referendum do obywateli skierowane zostaną cztery pytania: Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw? – to pierwsze z nich. W drugim rządzący chcą zapytać Polaków, czy są za podwyższeniem wieku emerytalnego? W trzecim, czy chcą utrzymania bariery na wschodniej granicy. Z kolei w czwartym, czy są za przymusowym mechanizmem relokacji migrantów?

Wynik referendum będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl