fot. PAP

Wpłynął wniosek o referendum ws. odwołania władz Olsztyna

Do komisarza wyborczego w Olsztynie trafił wniosek o przeprowadzenie referendum ws. odwołania przed upływem kadencji prezydenta miasta Piotra Grzymowicza i Rady Miejskiej, w której większość ma Platforma Obywatelska.

Wniosek o referendum ws. odwołania władz miasta złożyli przedstawiciele komitetu „Kocham Olsztyn. Pragnę zmian”. Inicjatywę poparło blisko 14,5 tys. osób. Wraz z wnioskiem komisarzowi wyborczemu w Olsztynie dostarczono listy z podpisami Olsztynian, którzy opowiedzieli się za referendum.

Mieszkańcy zarzucają władzom Olsztyna m.in. brak skutecznego przeciwdziałania bezrobociu i ubożeniu mieszkańców oraz ignorowanie problemów młodych ludzi.

Poseł Jerzy Szmit akcentuje, że choć rządy Grzymowicza są niekorzystne dla miasta, to należy brać pod uwagę wszystkie argumenty, ponieważ jeżeli referendum będzie nieudane, to Grzymowicz jeszcze bardziej się umocni.

 –  Przygotowujemy się do wyborów w przyszłym roku; tych w normalnym terminie. Musimy pamiętać, że nawet jeżeli wybory na prezydenta i do rady zostaną przeprowadzone to mogą się odbyć z końcem stycznia przyszłego roku. A więc to będzie bardzo krótka kadencja, podczas której ciężko będzie się wykazać jakimkolwiek zaangażowaniem. Rządy prezydenta Grzymowicza są niekorzystne dla miasta.  Wydaje nam się, że musimy brać wszystkie argumenty pod uwagę; również konsekwencje udanego lub nieudanego referendum. Jeżeli referendum będzie nieudane to prezydent jeszcze bardziej się umocni. W perspektywie mamy wybory w normalnym terminie – powiedział poseł Jerzy Szmit.

Kolejne referenda w Polsce pokazują też, że społeczeństwo ma już dość obecnych rządów – dodaje poseł Jerzy Szmit.

To rzeczywiście jest objaw niezadowolenia. Ludzie chcą zmian. Mają dość obecnych rządów. To objawia się w wielu miejscach w Polsce. W Olsztynie mamy niecodzienną sytuację ponieważ prezydent nie jest członkiem PO. Był związany z innymi ugrupowaniami: SLD, PSL. Negatywna ocena prezydenta nie wynika jednak z faktu, że jest zaangażowany w PO. Aczkolwiek jest z nią w koalicji bo największy klub w radzie miasta to właśnie PO – podkreślił poseł Jerzy Szmit.

Obecny prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz w wyborach w 2010 roku startował jako kandydat niezależny, popierany przez PSL. Wygrał wówczas w drugiej turze z byłym prezydentem, Czesławem Małkowskim odwołanym w referendum po tzw. seksaferze. Z kolei w 25-osobowej olsztyńskiej radzie miasta najwięcej mandatów ma PO, która współrządzi z lokalnym komitetem prezydenta Grzymowicza.

RIRM

drukuj