DRK: przed wyborami prezydenckimi z kraju wydalono ambasadora UE

Z Demokratycznej Republiki Konga wydalono ambasadora UE Barta Ouvry’ego – pisze w czwartek Reuters, powołując się na kongijski MSZ. To odpowiedź na przedłużenie sankcji wobec 14 przedstawicieli władz tego kraju. W niedzielę w DRK mają odbyć się wybory prezydenta.

Wśród osób objętych unijnymi sankcjami jest Emmanuel Ramazani Shadary, kandydat na prezydenta wysunięty przez koalicję rządzącą. Ograniczenia nałożono w związku z oskarżeniami o łamanie praw człowieka i naruszanie procesu wyborczego.

Osoby, na które nałożono sankcje, nie mogą wjeżdżać do UE, a ich majątek na terenie Unii jest zamrożony.

Ambasador ma 48 godzin na opuszczenie kraju – pisze AFP.

Jak podała w środę kongijska komisja wyborcza, ze względów bezpieczeństwa i z powodu epidemii eboli wybory ogólnokrajowe w kilku regionach przełożono na marzec. Według agencji Reutera regiony te są bastionami opozycji. Oznacza to, jak piszą agencje, że z udziału w niedzielnych wyborach prezydenckich wykluczono ok. miliona osób. Opozycja oskarża rządzących o próbę sfałszowania głosowania.

W związku z przełożeniem wyborów w kilku regionach na ulice wyszli protestujący. Policjanci i żołnierze strzelali w czwartek w powietrze i użyli gazu łzawiącego, by rozpędzić uczestników demonstracji.

Wybory następcy rządzącego w DRK od 2001 roku prezydenta Josepha Kabili były zaplanowane na 2016 rok. Ich przełożenie wywołało protesty, w których zginęło kilkadziesiąt osób. Od uzyskania przez DRK niepodległości w 1960 roku nigdy nie doszło w tym państwie do pokojowego przekazania władzy.

PAP/RIRM

drukuj