fot. o. Wacław Zyskowski CSsR

Z. Bogucki: Ustawa dot. legalności pobytu uchodźców z Ukrainy w Polsce powinna mieć jak najwięcej elementów mobilizujących do pełnego wejścia w nasz system społeczno-gospodarczy

Z jednej strony musimy pomagać uchodźcom wojennym. Z drugiej strony musimy wymagać od tych, którzy są gośćmi w polskim domu. Ustawa dot. legalności pobytu uchodźców z Ukrainy w Polsce powinna mieć jak najwięcej elementów mobilizujących do pełnego wejścia w nasz system społeczno-gospodarczy. Tymczasem poprawka stawiająca większe wymagania Ukraińcom m.in. w sprawie wypłaty świadczenia „800 plus” została odrzucona, mimo że szła w kierunku oczekiwanym przez społeczeństwo – powiedział poseł Zbigniew Bogucki, były wojewoda zachodniopomorski, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W środę w Sejmie przegłosowano nowelizację ustawy dot. legalności pobytu Ukraińców, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny. Czas pobytu został wydłużony do września 2025 roku.

– Wojna na Ukrainie musi być podejmowana przez dwojaki pryzmat. Z jednej strony musimy pomagać uchodźcom wojennym (…). Z drugiej strony musimy wymagać od tych, którzy są gośćmi w polskim domu. Przegłosowana ustawa powinna mieć jak najwięcej elementów mobilizujących uchodźców do pełnego wejścia w polski system społeczno-gospodarczy – zwrócił uwagę Zbigniew Bogucki.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości w trakcie swojego wystąpienia w Sejmie postawił pytanie ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, ministrowi finansów oraz premierowi, jaka będzie partycypacja Unii Europejskiej w kosztach ponoszonych przez Polskę na rzecz przyjętych uchodźców?

– Pakt migracyjny został przegłosowany. Zmusza on nas do solidarności, relokacji (…). Skoro tam ma być przymusowa solidarność, to dlaczego nie ma jej, jeżeli chodzi o utrzymywanie uchodźców wojennych na terytorium Polski? Dlaczego polscy podatnicy mają ponosić tego koszty? (…) nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie o transfer środków przez Unię Europejską do Polski na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy – mówił.

Gość Radia Maryja poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło poprawkę do nowelizacji ustawy, która odnosiła się m.in. do programu „800 plus”. Obecnie świadczenie przysługuje ukraińskim rodzinom, które przebywają na terytorium Polski i mają status uchodźcy wojennego na podstawie specustawy.

– Dzieci realizują obowiązek szkolny bądź są w przedszkolu i to jest wystarczające, by otrzymywali świadczenie „800 plus”. Chcieliśmy, aby postawić większe wymagania. Świadczenie powinno być uzależnione również od wystąpienia o kartę pobytu, co wskazywałoby, że dana rodzina chce na stałe mieszkać w Polsce i tutaj płacić podatki, odkładać składki na ZUS i tak dalej – wyjaśnił b. wojewoda zachodniopomorski.

– Poprawka została oddalona, choć była dobra. Ona szła w kierunku oczekiwanym przez społeczeństwo. Wszystkie szczególne uregulowania powinno się powoli zamykać. Wojna się nie skończyła, ale – oprócz pomocy – musimy od obywateli Ukrainy przebywających na terytorium naszego kraju wymagać procedur, jakie obowiązują innych obcokrajowców – dodał.

https://twitter.com/szefernaker/status/1790714055193158018

Cała rozmowa ze Zbigniewem Boguckim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl