fot. PAP/Leszek Szymański

Wicepremier W. Kosiniak-Kamysz przedstawił w Sejmie informacje o stanie bezpieczeństwa państwa

Wicepremier, minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawił w Sejmie informacje o stanie bezpieczeństwa państwa. Zapowiedział szereg inwestycji, w tym te planowane już przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Andrzej Duda wytknął wicepremierowi pominięcie strategicznego znaczenia Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Prezydent Andrzej Duda i najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego wysłuchali w Sejmie informacji o stanie bezpieczeństwa państwa. Wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, mówił o zagrożeniach zza naszej wschodniej granicy.

– W ostatnim czasie odnotowujemy znaczący wzrost prób przekraczania granicy polsko-białoruskiej (…). Jesteśmy gotowi zwiększyć obecność wojska na granicy polsko-białoruskiej – zaznaczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na ten cel rząd przeznaczy 850 milionów złotych. Wicepremier zapowiedział program Tarcza Wschód, który ma kosztować przynajmniej 10 mld złotych. Na wschodniej granicy pojawi się sprzęt fortyfikacyjny.

– To nie będą tylko żelbetonowe jeże czy palisady (…). Ma to na celu działanie obserwacyjne, pełen monitoring, działanie rozpoznawcze – wskazał minister obrony narodowej.

Prawo i Sprawiedliwość apeluje o większą determinację. Były szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, postuluje budowę zapory na granicy z Obwodem Królewieckim.

– Ustawiliśmy w ubiegłym roku zapory przeciwpancerne, które służą odstraszaniu agresora, ale doszliśmy do wniosku, że należy zbudować zaporę – powiedział Mariusz Błaszczak.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział kontynuację budowy systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej opartych na programach Wisła, Narew i Pilica. W 2025 roku zakupione zostaną radarowe systemy w programie MikroSAR, a rok później elektroniczne systemy satelitarne w programie MikroGlob. W armii pojawią się drony oraz bezzałogowe statki powietrzne, lądowe i podwodne. W tym roku podpisanych zostanie ok. 150 umów na zakup uzbrojenia z polskich i zagranicznych firm.

– Rano w obecności ambasadora Stanów Zjednoczonych podpisaliśmy umowę na zakup aerostatów w programie Barbara (…). Kupujemy pociski manewrujące JASSM-ER o zasięgu 1000 kilometrów. Wszyscy wiedzą, co to znaczy, jaki to jest zasięg – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rząd Donalda Tuska chce dołączyć do europejskiej obrony.

– Planujemy przystąpienie do europejskiej tarczy koordynowanej przez stronę niemiecką – dodał wicepremier.

To kierunek, który odrzucił już rząd Prawa i Sprawiedliwości – przypomniał Mariusz Błaszczak.

– Podejście Niemców do Rosji jest znane w historii (…). Co Niemcy zaproponowali Ukraińcom? Pięć tys. hełmów. To jest kwintesencja – zaznaczył przewodniczący klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz nie odniósł się natomiast do współpracy z NATO w kontekście udziału Polski w programie Nuclear Sharing. O rozmowy w tej sprawie apelują politycy Prawa i Sprawiedliwości.

To jest w naszym interesie – wskazał Sebastian Trojak, ekspert ds. bezpieczeństwa.

– Pomysł umieszczenia broni jądrowej w Polsce jest bardzo potrzebny, bardzo ważny. To jest projekt, który zapewnia nam bezpieczeństwo w realnym wymiarze – zaznaczył Sebastian Trojak.

Wicepremier wskazał także na rosnące zainteresowanie służbą w armii. Aktualnie mamy prawie 200 tys. żołnierzy. Mariusz Błaszczak krótko podsumował wystąpienie wicepremiera.

– Ja bym to nazwał spektakularnym fikołkiem logicznym, gdyż pan minister Kosiniak-Kamysz nie przedstawił własnej wizji (…). De facto mówił językiem Prawa i Sprawiedliwości, ale jednocześnie krytykował rząd Prawa i Sprawiedliwości. To panie ministrze jest dobrze czy wręcz przeciwnie? – pytał Mariusz Błaszczak.

Prezydent Andrzej Duda z satysfakcją przyjął zapowiedź kontynuacji programów militarnych. Wskazał jednak na małą ilość odniesień do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w ramach NATO i na pominięcie militarnego znaczenia Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– Eksperci wojskowi podkreślają, jak bardzo ważne byłoby to wielkie lotnisko dla strategicznego bezpieczeństwa Polski i jak bardzo potrzebujemy takiego wielkiego portu lotniczego – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Nie padły także zapowiedzi dotyczące marynarki wojennej – podkreślił Marcin Ociepa, były wiceminister obrony narodowej.

– Wobec nieuchronnej militaryzacji Bałtyku musimy położyć na ten aspekt niezwykle duży nacisk – wskazał Marcin Ociepa.

Aby możliwe były dalsze inwestycje, konieczne jest zwiększanie wydatków na obronność. Prawo i Sprawiedliwość apeluje o podniesienie środków do pięciu proc. PKB. Obecnie Polska wydaje na ten cel cztery procent, co jest najwyższym procentowym wynikiem w NATO.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl