Dna moczanowa może prowadzić do niepełnosprawności

Dna moczanowa to częsta choroba przewlekła, a jej odpowiednie monitorowanie zapobiega wystąpieniu kolejnych zaostrzeń, o czym przekonują lekarze. Nieleczona dna moczanowa może prowadzić do niepełnosprawności.

Dna moczanowa jest jedną z najczęściej występujących u Polaków zapalnych chorób stawów. Wiedza na jej temat wśród społeczeństwa jest niewielka, co może wpływać na zbyt późne wykrycie tego schorzenia i pojawienie się nieodwracalnych powikłań.

– Dna moczanowa to stosunkowo częsta choroba, chociaż nie tak często rozpoznawana – zwróciła uwagę prof. dr hab. Maria Majdan z Katedry i Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Pacjent najczęściej dowiaduje się o chorobie w momencie napadu bólu stawów. Jest on często bardzo dotkliwy. Najczęściej pierwszy objaw stanowi zapalenie dużego stawu palucha.

Choroba wynika zazwyczaj w niewłaściwego stylu życia: złej diety, braku ruchu i używek – wyjaśniła prof. dr hab. Maria Majdan. Reumatolog wskazała, że podczas leczenia tej choroby niezwykle ważne jest zaangażowanie pacjenta m.in. co do diety bogatej w warzywa czy unikania alkoholu. Chorzy zazwyczaj mają także choroby współzależne, wynikające z nadwagi i otyłości, jak cukrzyca czy nadciśnienie, które trzeba leczyć.

– Działania niefarmakologiczne mają na celu poprawę ogólnej kondycji i redukcję masy ciała – to jest bardzo ważne – podkreśliła prof. dr hab. Maria Majdan.

Chory ma także możliwość leczenia farmakologicznego, zarówno w ostrej fazie, jak i w przewlekłym zapaleniu stawów. Lekarz podkreśliła, że ważne jest, aby nie przerywać leczenia, kiedy chory poczuje się lepiej, bo nieleczona czy źle leczona dna może zniszczyć stawy i powodować niepełnosprawność.

– Odkładające się złogi mogą powodować uszkodzenia kolan, stawów skokowych, stawów stóp, ale też uszkadzać nerki. Kwas moczowy może powodować kamicę dróg moczowych – zwróciła uwagę reumatolog.

Więcej informacji na temat dny moczanowej i problemami ze stawami, m.in. dieta z jadłospisem oraz obszerny wywiad z prof. Marią Majdan, znaleźć można w czerwcowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”.

– W czerwcowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” znajdą Państwo informacje na temat podstępnej choroby stawów – dny moczanowej: objawy, diagnoza, leczenie i zapobieganie – mówiła redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”, Anna Zalech.

W miesięczniku znajdziemy także m.in. przepisy na naturalne kosmetyki z lipy oraz zachętę do łatwych treningów z taśmami.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl