fot. Katarzyna Cegielska

Suwerenność monetarna Polski tematem konferencji, która odbyła się w AKSiM w Toruniu

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu ponownie gościła wielu interesujących prelegentów. „Suwerenność monetarna Polski w setną rocznicę wprowadzenia złotego do obiegu” – to temat dzisiejszej konferencji.

 

Założona w 2001 roku Akademia Kultury Społecznej i Medialnej szybko stała się jednym z wiodących ośrodków kształcenia w Polsce. To za sprawą bogatej oferty edukacyjnej i tradycji akademickiej. Jednym z kluczowych atutów Akademii jest jej zaangażowanie w organizację licznych konferencji naukowych. Jedna z nich odbyła się dziś – mówił rektor i profesor uczelni, o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

– Mam nadzieję, że ta konferencja przyczyni się do podniesienia świadomości społeczeństwa na te tak bardzo ważne tematy – zaznaczył o. dr Zdzisław Klafka CSsR

Tematem konferencji była „Suwerenność monetarna Polski w setną rocznicę wprowadzenia złotego do obiegu”. Kwestia istotna, zwłaszcza w kontekście międzynarodowej debaty na temat przyjęcia euro w Polsce.

– Gdzie była jedność tradycji, jedność języka, jedność historii, te unie wówczas – walutowe – przetrwały czy trwały najdłużej – wskazał prof. Feliks Grądalski z NBP.

Własna waluta jest jednym z kluczowych elementów suwerenności państwa. Pozwala na zachowanie niezależności ekonomicznej i politycznej. O tym, dlaczego jeszcze warto mieć własną walutę, mówił prof. Eryk Łon.

– Kraje, które posiadają własne waluty, własne banki centralne, przechodzą kryzysy finansowe czy jakieś perturbacje gospodarcze dużo łagodniej. Tak samo szybciej odbudowują gospodarkę po kryzysie – wyjaśnił prof. Eryk Łon. 

Z kolei dr Mateusz Guzikowski mówił o atutach niezależności banku centralnego.

– Nasz niezależny bank centralny jest filarem niepodległości. Ma swobodę decydowania o doborze instrumentu polityki pieniężnej, który będzie skutkował tym, że złoty będzie stabilny, a więc będzie wiarygodny na arenie międzynarodowej. Swoboda decydowania, niezależność w zakresie decyzji – akcentował dr Mateusz Guzikowski.

Sobotnia debata opierała się także na doświadczeniach innych krajów, głównie Europy Środkowo-Wschodniej. Ten temat opisała szerzej prof. AKSiM, dr Dorota Żuchowska.

– Warto przyjrzeć się tym gospodarkom, które przed nami przeszły taką ścieżkę, czyli mały doświadczenie pobytu w systemie ERM II. On jest nazywany czasem „przedpokojem strefy euro” i okazuje się , że ten przedpokój dla niektórych był dość krótki, minimum wymagane2 lata, udało się Słowenii i Słowacji maksymalnie w okresie 3 lat osiągnąć spełnienie kryteriów, ale dla gospodarki Litwy to było 10,5 roku pobytu w tym przedpokoju – zwróciła uwagę dr Dorota Żuchowska.  

Prof. Krzysztof Borowski mówił o inwestycjach na rynku srebrnych monet kolekcjonerskich, wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski po 2021 roku.

– Jest to rynek stabilny i systematycznie rosnący – zaznaczył prof. Krzysztof Borowski.

W związku z tym, że mija 100 lat wprowadzenia złotego do obiegu, warto także podkreślić aspekt historyczny naszej waluty. O znaczeniu reform premiera Władysława Grabskiego w dwudziestoleciu międzywojennym mówiła dr Katarzyna Kamińska.

– Zmiany które wprowadził były przede wszystkim też trudne dla społeczeństwa, one uderzały w tę najbogatszą część polskiego społeczeństwa. Chodzi o wzrost obciążeń podatkowych – podkreśliła dr Katarzyna Kamińska.

Nie zabrakło także kwestii związanych z oceną mocnych i słabych stron cyfrowej waluty banku centralnego.

– Współczesne banki centralne powinny prowadzić badania oraz pilotaże dotyczące możliwości i skutków emitowania własnej waluty cyfrowej, nawet mimo braku woli jej wprowadzenia, co stanowi rekomendację w zakresie prowadzonej polityki monetarnej – wskazała prof. Agnieszka Czajkowska.

Sesja plenarna zakończyła się wykładem na temat umiędzynarodowienia waluty w formie pieniądza cyfrowego banku centralnego.

Istnieje wiele korzyści z płatności cyfrowych: są bardziej efektywne, jak już wcześniej powiedziałem – umożliwiają lepszą transmisję polityki monetarnej – ocenił prof. Piotr Łasak.

Również w sobotę w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej miało miejsce wręczenie dyplomów absolwentom studiów podyplomowych.

Gratulacje i życzymy Państwu dalszego rozwoju, a jeszcze oferta studiów podyplomowych jest dalej dla Państwa otwarta – mówił o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Szczegóły znajdują się na stronie internatowej www.aksim.edu.pl.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl