fot. PAP/Leszek Szymański

Podkarpackie: w piątek ponowny pogrzeb żołnierza podziemia

Pogrzeb Eugeniusza Lisa ps. „Bystry” odbędzie się w najbliższy piątek. Szczątki żołnierza podziemia antykomunistycznego zostaną pochowane na cmentarzu komunalnym w Nowej Dębie.

Eugeniusz Lis ps. „Bystry” został rozstrzelany 75 lat temu. Jego ciało zakopano w bezimiennej mogile na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Odnaleziono je w listopadzie 2020 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Piątkowe uroczystości rozpocznie o godz. 10.00 Msza św. żałobna na cmentarzu komunalnym w Nowej Dębie. Po niej odbędzie się pochówek. Udział w ceremonii zapowiedział wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, prof. dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, oraz dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN, dr hab. Dariusz Iwaneczko.

Eugeniusz Lis „Bystry” był żołnierzem podziemia antykomunistycznego. Podczas okupacji sowieckiej działał na terenie powiatów lubelskiego, krasnostawskiego i włodawskiego. Od połowy 1946 r. do połowy listopada 1948 r. był żołnierzem oddziałów partyzanckich Narodowych Sił Zbrojnych. Od września 1947 r. był związany z oddziałem Stanisława Kuchcewicza „Wiktora”, gdzie pełnił funkcję zastępcą dowódcy.

Funkcjonariusze UB aresztowali „Bystrego” we wrześniu 1948 roku. Podczas śledztwa Eugeniusz Lis był torturowany. Zarzucono mu udział w 14 zabójstwach. Żołnierz nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Akt oskarżenia zawierał 51 zarzutów dotyczących przestępstw, których oskarżony miał się dopuścić, będąc w oddziałach NSZ i WiN. Rozprawa odbyła się 20 lipca 1949 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie skazał „Bystrego” na karę śmierci, którą wykonano 23 września 1949 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl