By Ministerstwo Finansów - [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61570053

Podkarpackie: Funkcjonariusze KAS zarekwirowali nielegalne automaty do gier

Funkcjonariusze KAS z Podkarpacia ujawnili 15 nielegalnych automatów do gier hazardowych – poinformowała PAP w środę rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska. Dodała, że urządzenia odkryto w Rzeszowie i w Jarosławiu.

W wyniku dwóch kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy KAS w Rzeszowa ujawniono w sumie 12 automatów do gier.

„W jednym przypadku zarekwirowano siedem automatów. Ujawniono również gotówkę pochodzącą z nielegalnego procederu w kwocie ponad 29 tys. złotych” – powiedziała Chabowska.

Podczas innej kontroli przeprowadzonej także w Rzeszowie funkcjonariusze KAS ujawnili 5 automatów i 2 tys. złotych.

W obu przypadkach wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe.

Z kolei trzy nielegalne urządzenia do gier hazardowych zarekwirowano podczas kontroli przeprowadzonej w Jarosławiu.

„W jednym z lokali funkcjonariusze KAS wraz z policjantami ujawnili dwa urządzenia typu quizomat, a także automat do gier typu walizkowego. Przeprowadzone eksperymenty wykazały, że gry rozgrywane na tych urządzeniach są grami hazardowymi. Jako dowód w sprawie zatrzymano także kwotę ponad 2 tys. złotych” – podkreśliła Edyta Chabowska.

Od początku tego roku funkcjonariusze KAS na Podkarpaciu wykryli łącznie 471 nielegalnych automatów. W ubiegłym roku w województwie ujawnili 576 takich urządzeń. Wszczęto 245 postępowań karnych skarbowych, a nałożone kary wyniosły ponad 5,7 mln złotych.

Edyta Chabowska przypomniała, że zgodnie z nowelizacją ustawy o grach hazardowych od 1 kwietnia 2017 r. podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami. Przepisy dopuszczają możliwość urządzania gier na automatach w salonach, ale ich wyłącznym organizatorem jest jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, wykonująca monopol państwa w tym zakresie.

Za urządzanie bez wymaganej koncesji gier na automatach kara wynosi 100 tys. zł od każdego automatu. Za nielegalne urządzanie gier hazardowych grozi też odpowiedzialność karnoskarbowa: kara grzywny, kara pozbawienia wolności do 3 lat albo obie łącznie.

PAP/RIRM

drukuj