Autorstwa unknown-anonymous - Centralne Archiwum Wojskowe, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61556673

W Bredzie trwają uroczystości upamiętniające wyzwolenia miasta przez 1 Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka

78 lat temu 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka wkroczyła do Bredy. Z tej okazji w tym holenderskim mieście odbywają się dziś uroczystości upamiętniające polskich żołnierzy. W obchodach uczestniczą m.in. weterani oraz przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. List do uczestników skierował szef Urzędu, Jan Józef Kasprzyk.

29 października 1944 r. wojska alianckie, wypierając Niemców, wyzwoliły miasto Breda w południowo-zachodniej części Holandii. Kluczową rolę odegrały polskie oddziały 1 Dywizji Pancernej.

Jan Józef Kasprzyk zwrócił uwagę, że pamięć o żołnierzach gen. Stanisława Maczka jest wciąż żywa wśród mieszkańców Bredy.

– Holenderska sympatia i wdzięczność mają charakter niegasnący. Ona każdego roku przejawia się i podczas samych uroczystości październikowych, i zdarzeń im towarzyszących. Dość powiedzieć, że w Bredzie zawsze oprawa meczu, który odbywa się na tamtejszym stadionie, dedykowana jest właśnie gen. Stanisławowi Maczkowi oraz jego żołnierzom. Breda jest kolejną okazją do przypominania Europie i światu, jak wielki był wkład polskich żołnierzy w wyzwoleniu Europy spod niemieckiego jarzma – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Breda do dziś określana jest jako najbardziej polska miejscowość w Holandii. Kraj ten stał się nową ojczyzną dla kilkuset polskich żołnierzy. Wielu z nich otrzymało honorowe obywatelstwa miast, którym wcześniej przywrócili wolność.

W uznaniu zasług 1 Dywizja Pancerna została uhonorowana Wojskowym Orderem Wilhelma, najstarszym i najwyższym odznaczeniem Królestwa Niderlandów.

RIRM

drukuj