fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Dyrektor oraz pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego zostali odznaczeni medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”

Dyrektor oraz pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi. Medale „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” wręczył szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk.

Uroczystość odbyła się w siedzibie Muzeum Powstania Warszawskiego. Medalem „Pro Bono Poloniae” odznaczony został dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski. Zasłużeni pracownicy Muzeum otrzymali medale „Pro Patria”.

To podziękowanie i wyraz wdzięczności państwa polskiego za ogromną pracę włożoną w krzewienie patriotyzmu i upowszechnienie polskiej historii – mówił minister Jan Józef Kasprzyk.

Dbacie o pamięć, o historię, o to, aby dla współczesnych i tych pokoleń, które przyjdą po nas, pamięć o Powstaniu Warszawskim, o tym wielkim zrywie wolności, była jednym z fundamentów. Bardzo serdecznie dziękuję za Państwa pracę, pracę trwającą już tyle lat – dodał szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum, podkreślał, że dorobek placówki to efekt zaangażowania i pracy setek ludzi, dla których dziedzictwo powstańców to duża wartość.

– To odznaczenie traktuję jako odznaczenie, które przyjąłem w imieniu całego zespołu pracowników i wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego. To jest 17 lat pracy tutaj, ale tej pracy nie byłoby, gdyby nie olbrzymia energia społeczna, która od początku nam towarzyszy – podkreślił Jan Ołdakowski.

Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte 31 lipca 2004 roku, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu Powstania. To hołd mieszkańców Warszawy, dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku. Muzeum zgromadziło ponad 30 tys. eksponatów.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj