J. J. Kasprzyk: Wypowiedź szefa francuskiego MSZ ws. noweli o IPN – oburzająca

Wypowiedź szefa francuskiego MSZ Jean-Yves Le Driana dotycząca polskiej noweli ustawy o IPN jest oburzająca, ale pokazuje, jak bardzo potrzebna była sama nowela; musimy walczyć o prawdę – powiedział szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W środę minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian oświadczył w telewizji BFMTV, że nowelizacja ustawy o polskim IPN jest „niewłaściwa” i „godna potępienia”.

„Nie należy na nowo pisać historii; to nigdy nie jest dobre” – dodał.

„To jest oburzające, ale to też pokazuje właśnie, jak bardzo potrzebna była nowelizacja ustawy o IPN – potrzebna dlatego, że musimy walczyć o prawdę” – ocenił te słowa Jan Józef Kasprzyk na antenie TVP Info.

„To przykre, że pojawia się to określenie >>musimy walczyć<<, bo wydawać by się mogło, że Polacy jako naród, który pierwszy przyjął na siebie atak narodowosocjalistycznej Trzeciej Rzeszy, o prawdę już nigdy nie będzie musiał walczyć” – podkreślił.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych dodał, że kombatanci, z którymi ostatnio rozmawiał „są przerażeni, że Polska musi walczyć o prawdę, kiedy to Polska właśnie jako pierwsza stawiła opór nazistowskiej Trzeciej Rzeszy”.

Jan Józef Kasprzyk odniósł się też do słów Le Driana o tym, iż liczy, że „naród polski będzie umiał zmienić zdanie i sprawić, że przy okazji najbliższych wyborów uwolni się z tych okowów nałożonych mu przez godne pożałowania nacjonalistyczne opcje”.

„W kontekście porównania zachowań Francuzów i Polaków podczas II wojny światowej taka wypowiedź to jest rzecz zupełnie niebywała, zupełnie skandaliczna” – ocenił.

PAP/RIRM

drukuj